Wiernie i radośnie trwajcie w rozpoczętym dziele. św. Aniela Merici


Aktualności

Niepodległa - główne zadania związane z realizacją projektu:

Biało - czerwona w każdym oknie.
Zorganizowanie śpiewanek patriotycznych.
Narodowe" czytanie fragmentów wybranych dzieł związanych z odzyskaniem niepodległości.
Przygotowanie projektu trasy turystycznej związanej z wydarzeniami / ich bohaterami.
Moja Ojczyzna Niepodległa - przeprowadzenie konkursu recytatorskiego.
"Piękna Nasza Polska Cała" - udział w Międzynarodowym Projekcie Edykacyjnym.
Złóż życzenia Marszałkowi - przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami urodzinowymi lub imieninowymi do Muzeum w Sulejówku.
Otoczenie opieką miejsca pamięci.
Zorganizowanie wycieczki do miejsc związanych z odzyskiwaniem niepodległości.
"Święto państwowe nie musi być nudne" - zainicjowanie obchodów świąt państwowych.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 04.12.2018

Serviam dla Niepodległej

Miło nam poinformować o wynikach Konkursu Plastycznego "Serviam dla Niepodległej/Serviam na stulecie". Organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu. Każdy uczeń klas 4-8, biorący udział w konkursie, miał wykonać projekt plakietki okolicznościowej, która będzie wykorzystana jako symbol i pamiątka obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w szkołach urszulańskich. Wśród nadesłanych prac wyłoniono zwycięzcę. Została nią uczennica naszej szkoły – Maria Łuć z klasy 6a (praca obok na zdjęciu). Wyróżnienie otrzymała Weronika Jakowicka z klasy 6a oraz Mateusz Korzeń z klasy 7b. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom pięknych nagród oraz plakietek z logo zwycięzcy. Ich trud i pomysł zostały nagrodzone.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 30.11.2018

"Moja przygoda w szkolnej bibliotece z Niepodległą w Lublinie"

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 10 w Lublinie odbyło się podsumowanie konkursu "Moja przygoda w szkolnej bibliotece z Niepodległą w Lublinie". Mamy ogromny zaszczyt poinformować, iż Mikołaj Fitas, uczeń klasy 6b, zdobył pierwsze miejsce w dziedzinie literatury.
Mikołajowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na płaszczyźnie pisarskiej.

kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.11.2018

BohaterON w Twojej Szkole

W dniu dzisiejszym w naszej szkole gościliśmy uczennice Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, które w ramach realizacji projektu historycznego BohaterON przedstawiły uczniom klasy 6a i 8b wydarzenie jakim było Powstanie Warszawskie. Ponadto przybliżyły sylwetkę prof. dr hab. Anny Jelinowskiej - uczestniczki Powstania Warszawskiego oraz kpt. Waldemara Żerka - żołnierza Armii Krajowej. Organizatorem spotkania była p. Marta Muszyńska.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 29.11.2018

"Biało-Czerwoni"

W ramach projektu "Piękna Nasza Polska Cała", w której bierze udział nasza szkoła w dniu dzisiejszym zostały rozegrane zawody sportowe "Biało-Czerwoni". Dzieci z klasy 1a i 1b rywalizowały w różnych konkurencjach sportowych. Był bieg z workiem na bucie, slalom z piłką, podawanie piłeczki w tunelu oraz bieg z jajkiem. Atmosfera jak na prawdziwych zawodach. Brawo dla wszystkich uczestników za zaangażowanie oraz sportową postawę.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

Piękny jest nasz lubelski strój ludowy

W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała", który jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków - 100 rocznicę odzyskania niepodległości, w świetlicy klas 1-3 odbyły się dzisiaj zajęcia plastyczne, podczas których wykonywaliśmy grupową pracę plastyczną, przedstawiającą lubelskie stroje ludowe. Zanim jednak nasi uczniowie zmierzyli się z artystycznym wyzwaniem, odwiedził nas gość. Był nim uczeń klasy 4a - Janek Majewski, który zaprezentował lubelski strój ludowy męski. Opowiedział z czego się składa, na jakie okazje jest zakładany. Podkreślił też, że stroje ludowe darzone są niezwykłym szacunkiem przez członków Zespołu im. Wandy Kaniorowej, w którym tańczy. Dziękujemy Jankowi za poświęcony czas i wzbogacenie naszych zajęć barwną "pomocą dydaktyczną".
Po wprowadzeniu i prezentacji stroju, przystąpiliśmy do pracy. Dziewczynki wykonywały lubelski strój ludowy damski. Natomiast grupa chłopców pracowała nad strojem męskim. Zaskakująca dbałość o detale i wierne oddanie kolorystyki strojów, to niewątpliwie mocne strony dzisiejszej współpracy obu grup. Efekty można obejrzeć na holu przy świetlicy. Zapraszamy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować

Co to znaczy być Polką i Polakiem? Co to znaczy być patriotą w czasach pokoju, szczególnie jeśli jest się małym dzieckiem? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczniowie klasy 1a, którzy przez trzy dni uczestniczyli w warsztatach tematycznie związanych z Polską, które dodatkowo zawierały elementy kodowania.
Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem: "Jestem Polką, jestem Polakiem. Co to dla mnie znaczy?" - tworzymy kod z naszymi wartościami. Wstępem do wykonania zadania była rozmowa dotycząca tego, w jaki sposób możemy okazać miłość swojej Ojczyźnie w czasach pokoju oraz próba zdefiniowania terminu patriota. Następnie każdy z uczestników otrzymał serduszko, w którym narysował wartość, jaką jego zdaniem należy kierować się na co dzień. Z serduszek na mapie została zakodowana trasa, którą następnie należało odkodować przy pomocy strzałek kierunkowych. Zadanie niełatwe, które wymagało od uczestników skupienia i współpracy okazało się świetną zabawą i nauką.
Kolejny dzień upłynął pod hasłem "Zakodowane flagi – Polska i jej sąsiedzi". Uczniowie podjęli próbę przedstawienia na macie do kodowania położenia krajów sąsiadujących z Polską. Wcześniej jednak podzieleni na grupy pokolorowali flagi państw, przyporządkowali właściwą nazwą kraju oraz wspólnie zakodowali na mapie flagę Polski. Ostatnim elementem zadania było określenie współrzędnych punktu, na którym znajduje się dany krążek. Całość spotkania zakończył pokaz krótkiego filmu przedstawiającego jak zmieniały się granice naszej Ojczyzny od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego. Film ten wywołał w uczniach ogromne emocje.
Ostatni z warsztatów zaplanowany został jako spotkanie otwarte. Na zajęcia zaprosiliśmy klasę 1b, z którą chcieliśmy podzielić się radością kodowania. W tym celu na przygotowanej wcześniej macie zostały rozłożone kolorowe krążki z cyframi, pod którymi zostały zakodowane pytania dotyczące naszego kraju, miasta i szkoły. Klasy 1a i 1b zostały podzielone na zespoły chłopców i dziewczynek. Przedstawiciel grupy rzucał kostką, następnie wybierał z planszy taki numer, jaki wskazał rzut. Kolor krążka wyznaczał kategorię, z której pochodziło pytanie. Zwycięzcą zostawał ten zespół, który pierwszy ułoży 4 tafelki swojego koloru w linii pionowej, poziomej lub ukośnej. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą dotyczącą Polski, jej tradycji i kultury. Najszybciej swoje tafelki zakodowały dziewczynki z klasy 1b. Pozostałe grupy również zakończyły grę z sukcesem. Bardzo dziękujemy uczniom z klasy 1b za przyjęcia zaproszenia oraz aktywny udział, a uczniom z klasy 1a życzymy dalszych przygód z nauką kodowania.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 19.11.2018

"Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej"

Mateusz Husak zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie "Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej", którego organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej. Praca Mateusza opowiadająca o poruczniku Antonim Szyndlu została nagrodzona w kategorii VLOG.
W dniach 12-14 listopada 2018 r. w Warszawie odbyły się warsztaty filmowe - będące dodatkową nagrodą dla laureatów konkursu. Natomiast w czwartek 15 listopada 2018 r. miała miejsce uroczysta gala finałowa oraz wręczenie nagród i dyplomów przez Prezesa IPN Jarosława Szarka. Przyłączamy się do gratulacji i życzymy kolejnych sukcesów!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.11.2018

Nasza Niepodlegla

Uczniowie klasy 2b razem z Babciami z Lubelskiej Szkoły Superbabć przygotowali przedstawienie pt.”Nasza Niepodległa”, które dziś zaprezentowali koleżankom i kolegom z klas 1-3. Scenariusz widowiska opracowała p. Lucyna Szabłowska, a oprawą muzyczną zajęła się p. Danuta Bazylewicz. Przedstawienie mówiło o najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski - od czasów szlacheckich aż do odzyskania niepodległości. Pojawił się też wątek lokalny – powstanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Historie opowiadane przez Babcie były przeplatane pieśniami i wierszami patriotycznymi oraz efektownym tańcem z szarfami. Widowisko zakończyło się symbolicznym "sadzeniem róż" wraz ze śpiewem: "Sadźmy przyjacielu róże! Długo jeszcze, długo światu. A więc sadźmy je dla innych, szczęśliwszemu sadźmy światu!".


kliknij, aby powiększyć

Piątek 09.11.2018

Dzień dla Niepodległej

9 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole w nietypowy sposób najważniejsze polskie święto narodowe. Młodzi Polacy poprzez zabawę i śpiew włączyli się w obchody Święta Niepodległości.
Klasy młodsze rozpoczęły dzisiejszy poranek bardzo pracowicie. Podczas warsztatów plastycznych, uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli samodzielnie wykonywali kotyliony. Było dużo wycinania, wyklejania, ale wszyscy radośnie spędzili ten czas. Z przypiętymi na piersi kotylionami udali się na "Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych", podczas którego pięknie poprzebierani, jeszcze piękniej śpiewali pieśni. Każda klasa otrzymała dyplom za udział przeglądzie i słodkie "co nieco". Zmęczeni mogli udać się na zasłużoną przerwę, a tam czekały na nich przysmaki przygotowane wcześniej przez mamy.
Uczniowie klas starszych oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczęli o godzinie 9.00. Wszyscy zebrali się w auli szkolnej na akademii, podczas której przedstawione zostały główne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Akademia została przygotowana przez uczniów klasy 7b, pod kierunkiem p. Jana Kurowiaka, nauczyciela historii. Po części artystycznej rozpoczął się dla uczniów klas 4-8 I Urszulański Festiwal Pieśni Patriotycznych.
Tego dnia nie zabrakło m. in. takich utworów jak: "Jedzie na kasztance", "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Co to jest niepodległość", "Ojczyzno ma", "Przybyli ułani pod okienko", "Warszawskie dzieci", "Rozkwitały pąki białych róż", "Żeby Polska była Polską", "Polskie kwiaty", "Raduje się serce, raduje się dusza" i wiele innych.
W I Urszulańskim Festiwalu Pieśni Patriotycznych komisja w składzie: Siostra Przełożona Lucjana Kożak, p. Joanna Frydrych-Staszczak, p. Anna Kara przyznała nagrody: I miejsce – klasa 6b, II miejsce – klasa 8a, III miejsce – klasa 4b oraz wyróżnienie dla klasy 4a.
Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała Hymn Narodowy, pomodliła się w intencji Ojczyzny oraz wysłuchała Apel Poległych. Po części oficjalnej uczniowie klas 1-3 z nauczycielami i Siostrą Przełożoną wyszli przed budynek szkoły, aby posadzić "Drzewo pamięci", jako symbol 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast harcerze z Siostrą Dyrektor Esterą Grzegorek udali się na Plac Litewski, gdzie złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza.
Ostatnim punktem tego dnia był występ szkolnego zespołu uczniów z klas 6, 7 i 8 "Orkiestra Legionowa", przygotowany pod kierunkiem p. Jana Wierzbickiego oraz p. Dominika Kosiorka.
Dzisiejsze obchody były dla nas wspaniałą lekcją patriotyzmu. Pamiętajmy że, dzień 11 listopada to dla każdego Polaka święto radości i wspomnienia tych, którzy podarowali nam wolność.
Dziękujemy p. Małgorzacie Szponar, s. Barbarze Markiewicz, p. Joannie Frydrych – Staszczak, p. Katarzynie Wrzos, p. Janowi Kurowiakowi, p. Janowi Wierzbickiemu, p. Dominikowi Kosiorkowi i wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie naszego szkolnego Dnia dla Niepodległej!


kliknij, aby powiększyć

Środa 07.11.2018

"Godło, barwy i hymn"

Uczniowie klas 1 i 2 wzięli dziś udział w Międzyszkolnym Konkursie Urszulańskim "Godło, barwy i hymn" organizowanym w ramach projektu "SERVIAM dla Niepodległej" przez Zespół Szkół Urszulańskich w Poznaniu. Dla uczniów klas pierwszych był to wielki debiut - po raz pierwszy wypełniali najprawdziwszy test. Pytania nie były trudne, więc z nadzieją czekamy na wyniki konkursu.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 06.11.2018

"Kiedy myślę: Polska…"

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku zorganizował Międzyszkolny konkurs Fotograficzny: "Kiedy myślę: Polska…" Tematem konkursu było zrobienie zdjęcia, które kojarzyło by się z naszą Ojczyzną. Napłynęły 104 prace, z których 40 zakwalifikowało się do wystawy. Z naszej szkoły są to zdjęcia Weroniki Jakowickiej z klasy 6a i Zofii Ruszkowskiej z klasy 6b. Bardzo cieszymy się, że została doceniona ich praca i pomysły. Życzymy dużo zapału i radości w dalszej pracy twórczej.


kliknij, aby powiększyć

Środa 31.10.2018

Śladami bohaterów Niepodległej

Słoneczna środa była dla klas ósmych wyjątkowym dniem nie tylko ze względu na wspaniałą pogodę, ale z powodu klasowej wycieczki do Warszawy. Tuż przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości mogliśmy podążać śladami bohaterów i męczenników, którzy oddali swoje życie dla Ojczyzny. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by następnie ruszyć śladami powstańców w Muzeum Powstania Warszawskiego. Nasi przewodnicy nie tylko przybliżyli nam historię powstania i różne losy jego uczestników, ale ukazali sens historii - która przede wszystkim uczy życia, wyciągania wniosków i wskazuje wartości, dla których warto żyć i umierać. Bohaterscy powstańcy, tak jak my, urodzili się w wolnej Polsce, ale musieli porzucić swoje marzenia i plany, oni nie zawiedli. Wolność nie jest dana raz na zawsze, dlatego teraz my musimy szanować to, co mamy dziś i nie zmarnować krwi poległych za naszą Ojczyznę i naszą wolność. To najważniejsze przesłanie dla nas. Naszą wędrówkę skończyliśmy na Powązkach, gdzie odnaleźliśmy groby bohaterów "Kamieni na szaniec" - harcerzy Szarych Szeregów. Po wizycie w Muzeum stali się nam jeszcze bardziej bliscy. Zapalone znicze i cicha modlitwa pełna wzruszenia zamknęła jak klamra przeżycia całego dnia. Dziękujemy naszym wychowawcom p. Marcie Muszyńskiej i s. Marii Magdalenie Masłoń oraz opiekunom s. Barbarze Markiewicz i p. Janowi Kurowiakowi za zorganizowanie i poprowadzenie nas śladami tych, którzy są dla nas wzorem bohaterstwa i miłości Ojczyzny. To było wspaniałe przygotowanie do Święta Niepodległości.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 30.10.2018

Porządkowanie Grobów Nieznanych Żołnierzy

Koniec października to czas porządkowania grobów. Nie zapomniała o tym klasa 3a, która w dzisiejszy poranek udała się na cmentarz przy ulicy Lipowej w celu uporządkowania Grobów Nieznanych Żołnierzy poległych w 1918 r. Uczniowie ochoczo ruszyli do pracy. Pozbierali liście, gałązki i śmieci. Porządkowanie grobów świadczy nie tylko o pamięci i szacunku, ale jest również wspaniałą lekcją historii. Pamięć o żołnierzach walczących za wolną Polskę to również nasz patriotyczny obowiązek. Po skończonej pracy wszyscy udali się pod pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy poległych w 1939 r., oraz Zbiorową Mogiłę Dzieci Zamojszczyzny. Uczniowie poznali historię dzieci, które przebywały w Obozie Koncentracyjnym na Majdanku, a w roku 1943 zostały przez Niemców z tego obozu wypuszczone. Mieszkańcy Lublina zaopiekowali się chorymi dziećmi. Mimo opieki lekarskiej część z nich umarła i została pochowana w zbiorowej mogile.
Wyjście na cmentarz było okazją do przypomnienia trudnych momentów w historii Polski.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.10.2018

Stacja Niepodległość

To już jest koniec! Nasz pociąg do wolności zatrzymał się na ostatniej stacji - 11 listopada - Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Dziś po raz ostatni w szkolnej świetlicy klas 1-3 gościliśmy "Czupiradełko" - przedstawienie przygotowane przez Terras Seniioritas. W dniu dzisiejszym dzieci poznały znaczenie słowa "Konspiracja". Dowiedziały się, czym były Rozbiory Polski oraz poznały historię Powstań: Kościuszkowskiego, Listopadowego, Krakowskiego, Poznańskiego oraz Styczniowego. Największe wrażenie na dzieciach wywarł fakt, iż to właśnie w ich rodzinnym mieście Lublinie - po 123 latach niewoli powstał pierwszy Rząd, a Lublin na kilka dni stał się stolicą Polski. Dowiedzieli się również, że właśnie 11 listopada 1918 r. oficjalnie zakończyła się pierwsza wojna światowa, a Józef Piłsudski został Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Na koniec dzieci wraz z Czupiradełkiem wykonały kartki pocztowe, na których narysowały symbole, które kojarzą im się z niepodległością. Kartki te zostały zaadresowane i będą wysłane tak, by na Święto Niepodległości dotarły do adresatów.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 25.10.2018

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski - "Moja Ojczyzna Niepodległa"

Dzisiaj odbył się zorganizowany przez nauczycieli nasze szkoły międzyszkolny konkurs recytatorski pod hasłem "Moja Ojczyzna Niepodległa". Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest wyjątkową okazją do promowania literatury, szczególnie tej, która dotyka tematyki związanej z patriotyzmem. W skład jury weszły: p. Joanna Tarasiewicz - kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej (przewodnicząca komisji), p. Maria Nóżka - pracownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej oraz s. Maria Anna Gumuła – wicedyrektor Szkoły podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Nagrody przyznawano w dwóch grupach wiekowych. W kategorii klas IV-VI nagrody zdobyli:
I miejsce - Szymon Paprocki ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej,
II miejsce - Anna Rzedzicka ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego,
III miejsce - ex aequo Zuzanna Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. Olimpijczyków Polskich i Natalia Czarnecka ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego.
W kategorii klas VII-VIII:
I miejsce - Łukasz Niedźwiedź ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej,
II miejsce - Magdalena Szczerba ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 22.10.2018

"Warto być Polakiem"
- zakwalifikowani do II etapu


Znamy już wyniki pierwszego etapu konkursu "Warto być Polakiem". Do kolejnej fazy zmagań z najlepszymi uczniami całego województwa zakwalifikowali się: Krzysztof Munnich z klasy 7b, Karol Jaworski i Piotr Plisiecki z klasy 6b. Chłopcy wykazali się wiedzą z zakresu okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Gratulujemy i życzymy powodzenia.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 12.10.2018

Warto być Polakiem

Czternastu uczniów naszej szkoły wzięło dziś udział w pierwszym - międzyszkolnym etapie testu o niepodległości. "Warto być Polakiem - Test wiedzy historycznej z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości” to konkurs dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który organizuje Kurier Lubelski wraz z Kuratorium Oświaty w Lublinie. Test dotyczy historii Polski w latach 1918-1925. Do udziału zgłosiło się łącznie 376 szkół z całego województwa.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 11.10.2018

Z Panią Muzyką na Mazowszu

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1-3 wzięli udział w kolejnym spotkaniu z Panią Muzyką. Tym razem mieliśmy okazję bliżej poznać tradycje i kulturę regionu mazowieckiego. Zaproszeni goście zaprezentowali nam tradycyjny strój łowicki, zobaczyliśmy najbardziej znane tańce regionalne. Poza tym przekonaliśmy się, jak ciekawe są dawne zabawy ludowe. Wspólnie śpiewaliśmy takie utwory jak: „Kukułeczka” i znaną piosenkę o Warszawie „Na prawo most, na lewo most”. Na koniec przenieśliśmy się do stolicy z roku 1918. Posłuchaliśmy piosenek słuchanych w tamtych czasach, zobaczyliśmy jak dawniej ubierali się Warszawiacy. To było wyjątkowe spotkanie!


kliknij, aby powiększyć

Środa 10.10.2018

"Piękna Nasza Polska Cała"

Nasza szkoła przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. "Piękna Nasza Polska Cała". Projekt jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jego główne cele to kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej.
Poprzez realizację zadań tematycznych uczniowie naszej szkoły poznają historię państwa polskiego, jego symbole narodowe, tradycje, zwyczaje czy obrzędy ludowe. Działania projektowe będą też okazją by budzić wśród najmłodszych poczucie tożsamości narodowej i regionalnej oraz dumy z bycia Polakiem. Projekt będzie realizowany od października do końca roku 2018 r.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 27.09.2018

Czupiradełko dla Niepodległej

Dziś po raz drugi w świetlicy kl. 1-3 gościło Czupiradełko. Jest to lalkowy bohater spektaklu o tym samym tytule. Pomysł na przygody o rozczochranej postaci jest autorstwa p. Lilii Potonii oraz Stowarzyszenia „Terraz Senioras”. Czupiradełko dołączyło się do obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i podczas każdego spotkania przedstawia jakiś ważny wątek związany z naszą Ojczyzną. Dzisiejszy spektakl dotyczył dnia 2 maja, czyli Święta Flagi. Przy tej okazji dzieciaki wraz z Czupiradełkiem tworzyły wydzierane flagi. Za tydzień kolejna wizyta Czupiradełka. Czekamy!


kliknij, aby powiększyć

Środa 26.09.2018

KUL równolatkiem Niepodległej - retro warsztaty dla młodzieży

Klasa 8a uczestniczyła dziś w zajęciach zorganizowanych przez Fundację Rozwoju KUL w ramach realizacji zadania Miasto Kultury 2018. Projekt ten ma na celu włączenie lubelskiej młodzieży do świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powstania KUL. Uczniowie mieli okazję poznać historię pierwszego lubelskiego uniwersytetu oraz jego wkład w dzieje i rozwój Lublina. Inauguracja zajęć na nowo utworzonej uczelni miała miejsce 8 grudnia 1918 roku. Młodzież zapoznała się również z sylwetką niezwykłej postaci, jaką był ks. Idzi Radziszewski - założyciel i pierwszy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Człowiek nietuzinkowy, który podjął się wielkiego dzieła w trudnych czasach odradzania się państwa polskiego, dla którego przyszłość narodu zależała od wykształconej młodzieży. Niektórzy uczniowie podczas dzisiejszych warsztatów mogli pochwalić się wiedzą i wrócili do szkoły z nagrodami! Gratulujemy im wiedzy i odwagi!


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

Józef Piłsudski
inspiracją do wolności


Dzisiaj uczniowie klasy 6a przenieśli się w czasie. Projekt, w którym uczestniczyła klasa poświęcony był Józefowi Piłsudskiemu "100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Józef Piłsudski inspiracją do wolności". Spotkanie było podzielone na dwie części. Pierwsza część projektu, przedstawiona w formie prezentacji, była okazją do zapoznania się z życiorysem, ciekawostkami, publikacjami dotyczącymi pierwszego marszałka Polski. W drugiej części warsztatów, uczestnicy (w grupach) wzięli udział w grze planszowej, podczas której odpowiadali na pytania związane z osobą Józefa Piłsudskiego. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody książkowe. Projektowi towarzyszyła wystawa eksponatów oraz książek dotycząca postaci Józefa Piłsudskiego. Dziękujemy za ciekawą lekcję historii.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 20.09.2018

BohaterON - włącz historię!

"BohaterON - włącz historię!" to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im specjalnie przygotowanych na tę okazję kartek. Akcja trwa od 1 sierpnia do 2 października - 63 dni, czyli dokładnie tyle, ile trwało Powstanie Warszawskie. W ramach kampanii Polacy wysłali do Powstańców Warszawskich aż 215 507 kartek i listów w dwóch edycjach akcji. Co trzecia wysłana w II edycji akcji kartka była skierowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę. Cieszymy się, że i nasza szkoła włączyła się do tej kampanii - w dniu dzisiejszym uczniowie podczas lekcji historii oraz innych zajęć skierowali do Powstańców wiele ciepłych słów i życzeń. Pokolorowane kartki zostały dziś wysłane, z pewnością niedługo trafią do adresatów. Mamy nadzieję, że udział w akcji pomoże naszym uczniom wzmacniać ich poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować ich wrażliwość społeczną. Udział w akcji wpisuje się również w projekt "Niepodległa 2018" będący w naszej szkole wyrazem świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 17.09.2018

Po Lublinie z Panią Muzyką

W tym roku, z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości Fundacja EDUARTTE, którą regularnie gościmy w naszej szkole na tzw. "Lekcjach muzyki" zaprosiła nas do udziału w cyklu audycji pt. "Piękna nasza Polska cała". Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli dziś w pierwszej z cyklu audycji muzycznej "Ach Lubelskie, jakie cudne". Dzieci miały okazję poznać i utrwalić muzykę, stroje, tańce i pieśni ludowe z Lubelszczyzny oraz podania i legendy Koziego Grodu. Jak to zwykle bywa, najwieksze zainteresownie wzbudził koziołek, ale uczniom spodobały się także wielobarwne stroje i skoczne piosenki. Kolejne zajęcia już w przyszłym miesiącu.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 7.09.2018

Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie jest akcją, nad którą patronat sprawuje Prezydent Rzeczpospolitej Polski. Projekt ten funkcjonuje od 2012 roku i ma na celu popularyzację klasyki literatury polskiej. W tym roku wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego – powieść traktującej o nadziejach, ale także obawach społeczeństwa polskiego u progu odzyskania niepodległości, której w tym roku przypada setna rocznica. Po modlitwie porannej uczniowie wysłuchali krótkiej biografii autora oraz fragmentu "Przedwiośnia" opisującego dwór w Nawłoci. Nasza szkoła uczestniczy również w programie Niepodległa 2018, mającym na celu promować treści patriotyczne. Wszystkich zachęcamy do lektury najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.


kliknij, aby powiększyć

Środa 20.06.2018

Vlog o poruczniku Antonim Szyndlu

Uczeń naszej szkoły Mateusz Husak z klasy 7b bierze udział w konkursie "Niezwyciężeni 1918 – 2018. Pokolenia Niepodległej". W ramach konkursu Mateusz przygotował Vlog prezentujący efekty poszukiwań, pracy, a także przedstawiający sylwetkę i dokonania wybranego przez siebie bohatera - uczestnika powstania styczniowego porucznika Antoniego Szyndla. W minionym tygodniu Mateusz dzielił się z uczniami innych klas posiadaną wiedzą na jego temat. Zapraszamy do odwiedzenia strony przygotowanej przez Mateusza: www.antoniszyndel.blogspot.com/.


kliknij, aby powiększyć

Poniedziałek 04.06.2018

Bieg Solidarności
Dla Niepodległej


Bieg Solidarności Lubelskiego Lipca 1980 to zawody, które przypominają o ważnych wydarzeniach związanych z protestami w lipcu 1980 roku. Ponadto poprzez odpowiednio zaplanowane trasy biegowe pokazują piękno Lublina i okolicy oraz zachęcają biegaczy, którzy przyjeżdżają spoza naszego regionu do odwiedzenia Lubelszczyzny. To, oczywiście, także promocja biegania, zdrowego stylu życia i integracja rodzinna, bo w biegu mogą wziąć udział całe rodziny.
W tegorocznym 26. Biegu Solidarności Dla Niepodległej wzięli udział także uczniowie uanszej szkoły, a wśród nich Maria Rytych z klasy 3a, która zajęła II kiejsce w kategorii biegi dziecięce. Serdecznie gratulujemy!


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 29.05.2018

Niepodległa 2018 – spotkanie
z Panem Zdzisławem Badio


W dniu dzisiejszym społeczność naszej szkoły gościła byłego więźnia obozu koncentracyjnego na Majdanku i Prezesa Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Pana Zdzisława Badio. Zaproszony Gość odpowiedział uczniom o swoich przeżyciach podczas II Wojny Światowej i o rzeczywistości obozu koncentracyjnego. Uczniowie wysłuchała prelekcji z zainteresowaniem i niedowierzaniem, zadając ochoczo wiele pytań. Wydarzenie to było częścią cyklu lekcji żywej historii organizowanych pod auspicjami Wojewody Lubelskiego Pana prof. dr hab. Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 15.05.2018

Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie klasy 6a, w ramach obchodów święta państwowego - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestniczyli dzisiaj w przejściu z przewodnikami po pierwszym w Polsce Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Zwiedzili miejsca związane z polskim podziemiem niepodległościowym i okresem sowieckiej okupacji Polski po zakończeniu II wojny światowej. Wyprawa została zwieńczona pokazem uzbrojenia i umundurowania militarnego przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Organizatorem inicjatywy była Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.


kliknij, aby powiększyć

Piątek 04.05.2018

Biało-czerwona w każdym oknie

Świętując 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości włączamy się w różne działania, które mają na celu przypomnienie filarów naszej narodowej tożsamości. Najmłodszym z majowych świąt jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej, obchodzony w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja. Polacy właśnie już 2 maja, wywieszają flagi, przypinają biało – czerwone kotyliony, aby pokazać przywiązanie do naszych narodowych barw. Barwy: biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Wszystkie klasy naszej szkoły już na tydzień przed świętami majowymi przygotowywały się, aby godnie uczcić święto państwowe. W klasach robiono flagi, którymi później przystrojona została szkoła. A w dniu apelu szkolnego, kiedy świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły założyli stroje w barwach narodowych, aby pokreślić nasze przywiązanie do symboli narodowych.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 26.04.2018

"Nauczmy się na pamięć
tego kraju..."


Od końca osiemnastego wieku trzeci maja kojarzy się z wielkością i wspaniałością zmian, które wtedy powzięto. Co roku wspomina się uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja, jako symbol zmian, które miały poprowadzić Pierwszą Rzeczpospolitą ku świetlanej przyszłości i potędze. O godzinie 10.50 również w naszej szkole zostały upamiętnione te wydarzenia. Uczniowie klasy 6a pod opieką p. Małgorzaty Król i p. Mateusza Dąbrowskiego przygotowali program słowno-muzyczny, w którym publiczność usłyszeć mogła teksty z klasyki literatury polskiej oraz najpiękniejsze pieśni. Oprawę muzyczną przygotował zespół wokalny pod czujnym okiem p. Anny Kapicy-Świstak.
Rok 2018 jest okresem szczególnym. Obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. W związku z tym w placówkach oświatowych podejmowane są różne inicjatywy, które mają jak najlepiej upamiętnić tę okrągłą rocznicę. Dzisiaj nasi uczniowie, by wspomnieć Dzień Flagi Rzeczpospolitej, założyli stroje w barwach narodowych. Nasza szkoła bierze udział w projekcie Niepodległa 2018, który jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 26.04.2018

"Nie zginęła"

W ramach świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości klasa 1a wybrała się na Program artystyczny "Nie zginęła" przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego "Jawor". Był to czas muzycznej podroży między poszczególnymi epokami, oglądania pięknych strojów i wsłuchiwania się w nieznane dotąd dźwięki. Uczniowie mogli zobaczyć nie tylko wszystkie pięć tańców narodowych ale też dzięki interesującym wprowadzeniom historycznym dowiedzieć się znacznie więcej o ważnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny. Nie zabrakło również konkursów, które miały sprawdzić jak uważnie dzieci słuchały konferansjerów i ile wiedzą o historii Polski. Przyniesione do szkoły drobne upominki świadczyły o tym, że historię Polski znają doskonale!


kliknij, aby powiększyć

Piątek 13.04.2018

W niepodległej Polsce

Uczniowie klasy 5a, uczestnicy warsztatów edukacyjnych "W niepodległej Polsce", spędzili dziś trzy godziny poznając historię naszego kraju. Dzieci dowiedziały się, jakie były przyczyny utraty niepodległości oraz jak wyglądała sytuacja międzynarodowa, która pozwoliła Polsce wrócić na mapę świata. Poznały sylwetki głównych twórców niepodległości i przygotowały plakaty na ich temat. Opracowały też krzyżówkę z symbolami narodowymi. Ostatnim elementem warsztatów było przygotowanie pracy plastycznej – wyklejanki inspirowanej wiadomościami zdobytymi podczas warsztatów, które mogą wziąć udział w konkursie plastycznym.


kliknij, aby powiększyć

Czwartek 12.04.2018

Niepodległa 2018 – spotkanie
z majorem Bogdanem Walasem


Rok 2018 jest rokiem szczególnym ze względu na przypadająca na ten czas setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach obchodów organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, które mają uświadomić Polakom jeszcze bardziej, czym było ponowne cieszenie się wolnością po 123 latach niewoli. Jednym z takich programów jest Niepodległa 2018, który inicjuje szereg aktywności przypominających radość narodu w 1918 roku.
Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych i siódmych z Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej Panem majorem Bogdanem Walasem. W swoim wystąpieniu zaproszony Gość opowiedział o drodze Polski do Niepodległości oraz o bohaterstwie i heroizmie Polaków. Ponadto przybliżył nam życiorys i dokonania Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie to rozpoczęło cykl lekcji żywej historii zainicjowany przez Wojewodę Lubelskiego Pana prof. dr hab. Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Panią Teresę Misiuk.
W spotkaniu uczestniczył Wojewoda Lubelski p. prof. dr hab. Przemysław Czarnek, Lubelski Wicekurator Oświaty p. Eugeniusz Pelak, Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego p. Radosław Brzózka oraz pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jesteśmy przekonani, że dzisiejsze wydarzenie wraz z wychowaniem w systemie wartości chrześcijańskich naszych uczniów przyczyni się do ukształtowania w nich postawy patriotyzmu. Wszak sam Józef Piłsudski zwykł mawiać "Gdy podejmuję ważne decyzje, modlę się wpierw do Matki Bożej Ostrobramskiej".
Organizatorami dzisiejszego spotkania byli p. Małgorzata Szponar i p. Dawid Gutek.


kliknij, aby powiększyć

Wtorek 13.03.2018

Złóż życzenia Marszałkowi

Świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To dobra okazja, by utrwalić sobie historię naszej Ojczyzny, przypomnieć o ważnych osobistościach i wzbudzić w sobie dumę z bycia Polakiem. Jednym z takich bohaterów jest bez wątpienia Marszałek Józef Piłsudski. W dawnej szkole urszulańskiej bardzo uroczyście obchodzono imieniny Naczelnego Wodza. Odbywały się okolicznościowe apele i przedstawienia. Wspominają o tym zdjęcia i zapiski z tamtych lat. Nawiązując do tej tradycji w tym szczególnym roku jubileuszowym uczniowie klasy 1b włączyli się do akcji "Złóż życzenia Marszałkowi". Własnoręcznie przygotowali piękne pocztówki, na których - tak jak tylko pierwszaki potrafią - napisali słowo podziękowań i życzeń imieninowych. Kartki te zostaną przesłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Tradycja świętowania imienin Marszałka Piłsudskiego sięgała czasów I wojny światowej. Po raz pierwszy na szerszą skalę dzień jego imienin (19 marca) świętowany był w 1915 roku. Piłsudski otrzymał od swoich podwładnych między innymi złoty zegarek z napisem: "Kochanemu Komendantowi – Korpus Oficerski". Specyficzne były imieniny w roku 1918, kiedy to Piłsudski był więziony w twierdzy magdeburskiej. Otrzymał wtedy bardzo wiele kartek z życzeniami, które Niemcy przekazali mu dopiero po uwolnieniu z Magdeburga.