Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wraz z wieloma instytucjami kultury w całym kraju – zaplanowało szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie różnych imprez i zachęcamy do zapoznania się z nimi. Koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów” – transmisja w TVP1 i Jedynce Polskiego Radia o godz.18.00

Podczas koncertu, który rozpocznie się o godzinie 18 zabrzmią takie utwory jak: „Święty Boże”, „Osiem błogosławieństw”, „Barka”, „Kto się w opiekę odda Panu swemu”, „Gdyby Wiara Twa”, „Jezus Najwyższe imię”, „W krzyżu cierpienie”, „Bądź przy mnie”, „Doskonały Przegrany”, „WirujuHospody”, „Nowa Wieża Babel”, „Wszystka moja nadzieja”, „Ty wiesz najlepiej”, „Jak rozpoznam cię”, „Psalm 23”, „Modlitwa o pokój”, „Nasi nieśmiertelni”, „Przemija życie”, „Pan jest mocą swojego ludu” oraz medley z polskich Hymnów Światowych Dni Młodzieży.

#WirtualnaPielgrzymka na 100. #urodzinyJP2

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.

Wirtualna Pielgrzymka będzie opierać się na szlaku opracowanym przez Szkolę Polską:

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#b6b74432-e3ec-4e05-b35a-f2353f950a9d

„Karol” – serial animowany o Janie Pawle II

„Karol” – to tytuł serialu animowanego inspirowanego życiem Jana Pawła II. Na kanale YouTube Mt 5,14 cyklicznie prezentowana jest seria, która ma liczyć 50 odcinków. Tematem każdego z nich będzie krótka historia lub zdarzenie z życia Karola Wojtyły – od czasów dzieciństwa, po dojrzałe lata pontyfikatu. Serial jest produkowany przez Animoon dla Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Działania –  Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

„Wirtualny spacer”

W ramach „Wirtualnego spaceru” udostępniona została cała przestrzeń muzeum. Spacer  rozpoczyna się od poznania małej Ojczyzny, która ukształtowała młodego Karola. Poznajemy losy wadowickich żydów, a następnie wiedzeni przez karmel i kalwarię zebrzydowską poznajemy wielką miłość Jana Pawła II do gór.

Tak dochodzimy do serca muzeum, czyli Mieszkania Wojtyłów miejsca w którym urodził się i dorastał przyszły papież. Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa.

Towarzyszymy papieżowi w podróżach od ukochanej ojczyzny a także po świecie. Poznajemy nauczanie i przesłanie jego życia aby w końcu towarzyszyć mu w chwilach odejścia do domu ojca.

Wirtualny spacer jest dostępny przez stronę internetową instytucji: www.domjp2.pl

Akcja „Cała Polska śpiewa Barkę”

Początkowym założeniem Muzeum było, aby cała Polska od Bałtyku po Tatry wybrzmiała jednym głosem wdzięczności. Ograniczenia spowodowane epidemią realnie ograniczyły wydarzenie. Ale możemy śpiewać w domach, na balkonach, w ogrodach i lasach! Solo i w rodzinach. Akcja już dawno wykroczyła poza granice Polski, skąd docierają do Muzeum nagrania.

Śpiewa Janek z Kamerunu z całą wioską, śpiewają w Tanzanii w Chicago i Nowym Jorku i mamy nadzieję, że tych świadectw wdzięczności będzie coraz więcej.

Muzeum zachęca do tego, by podzielić się swoimi aranżacjami, niezależnie czy będziecie „Barkę” śpiewać, tańczyć, grać czy po prostu recytować. Przez cały miesiąc można to zrobić na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/742408482845528, a także oznaczając fanpage (@domjp2) lub #jestemwdzieczny w waszych Facebookowych profilach.

“Powołanie” – Teatr TVP ze spektaklem na 100. rocznicę urodzin Papieża

Teatr Telewizji zaprasza widzów na spektakl „Powołanie” w reż. Pawła Woldana o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa. Premiera sztuki, już dzisiaj o godz. 21.00.

 

Polecamy również książki dla dzieci o Janie Pawle II m.in.:
Marcin Kobierski, Przygoda w wadowickim Muzeum.
Eliza Piotrowska, Święty Jan Paweł II.
Ines Krawczyk MchR, Niebieskie okno czyli o dekalogu, dzieciach i Świętym Janie Pawle II.
Anna Czerwińska-Rydel, Wielki Karol i mały Lolek.
Joanna Krzyżanek, Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem.
Joanna Krzyżanek, O tym jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kule ziemską.
Joanna Krzyżanek, O tym, jak Jan Paweł II został Świętym.
Fabiola Garza, Historia życia Świętego Jana Pawła II.
Chłopiec, który został papieżem.
Projekt Dar na stulecie urodzin Jana Pawła II
Szczegółowe informacje dostępne pod linkiem:

https://darna100.pl/o-projekcie/

Na koniec zachęcamy do chwili relaksu i zadumy:

https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns&feature=emb_rel_end

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=5HUBWzNWosg&feature=emb_title