11 lipca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

11 lipca 1943 r. OUN-UPA rozpoczęła największą akcję ludobójczą na Wołyniu, której szczyt obejmował dwa dni – 11 i 12 lipca na dużym obszarze powiatów horochowskiego i włodzimierskiego. Były to dni świąteczne: 11 lipca przypadł w niedzielę …

Więcej na ten temat:
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/55837,Lipiec-1943-roku-na-Wolyniu.html
https://zbrodniawolynska.pl/zw1/historia

POLECAMY  FILM DOKUMENTALNY
Było sobie miasteczko to dokument poświęcony zagładzie Kisielina na Wołyniu. W lipcu i sierpniu 1943 roku Ukraińcy zamordowali ponad 600 mieszkańców tej parafii. Historię miasteczka i okolicznych wsi,  losy mieszkańców oraz okoliczności zagłady udokumentował Włodzimierz Sławosz Dębski, ojciec znanego kompozytora Krzesimira Dębskiego w książce Było sobie miasteczko. Opowieść wołyńska. W filmie, do którego muzykę skomponował Krzesimir Dębski o Kisielinie opowiadają członkowie rodziny Dębskich oraz Ukraińcy, jego obecni mieszkańcy.

https://vod.tvp.pl/video/bylo-sobie-miasteczko,bylo-sobie-miasteczko,26026523

Na portalu IPN  zbrodniawolynska.pl   dostępna jest  sekcja: BAZA ZBRODNI i OFIAR LUDOBÓJSTWA dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945

https://zbrodniawolynska.pl/zw1/form/247,Baza-Ofiar-zbrodni-wolynskiej.html