Z okazji ustanowienia roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, zachęcamy uczniów z klas 1-3 do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania „Bajdurka”. Konkurs odbędzie się 10 czerwca w czytelni szkolnej.

Dokładnie 23 maja 2022 roku przypadnie 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, poetkę, tłumaczkę i publicystkę, twórczynię „Roty”. W uchwale w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Marii Konopnickiej przypomniano krótki biogram pisarki: Maria Konopnicka debiutowała w czasopiśmie „Kaliszanin” w 1870 roku, używając pseudonimu „Marko”. W 1881 roku wydała pierwszy tomik poezji. Redagowała pismo „Świt”, współpracowała z tygodnikiem „Bluszcz”, pisała nowele. Była honorową członkinią Towarzystwa Szkoły Ludowej. Na łamach m.in. „Kuriera Warszawskiego” zajmowała się krytyką literacką. Zasłynęła prozą i utworami skierowanymi do dzieci. W 1908 roku opublikowała „Rotę” – wiersz, który był jej protestem przeciw polityce germanizacji
w zaborze pruskim. Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej. Uczestniczyła w proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni, akcji potępiającej represje władz pruskich.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są w regulaminie oraz
u organizatorów: p. Katarzyny Wrzos oraz p. Małgorzaty Szponar.

Regulamin szkolnego konkursu „Bajdurka” – plik PDF

Zgłoszenie do szkolnego konkursu „Bajdurka” – plik PDF