Rekolekcje klas siódmych właśnie się skończyły, ale mamy nadzieję, że to, co usłyszeliśmy w różnych miejscach i od różnych osób wyda w nas owoce w swoim czasie. A było tego sporo… Pierwszego dnia poznaliśmy historię Monasteru Jabłeczyńskiego pw. Św. Onufrego i charakterystyczne ryty liturgii obrządku prawosławnego. Po południu podzieliliśmy się na kilka grup i pracowaliśmy nad zadaniami, które zostały nam wyznaczone: przygotowanie przedstawienia, pieśni na Msze Święte oraz modlitwy powszechnej. Po kolacji zostaliśmy zaproszeni do „przeniesienia się” do Jerozolimy na kilka godzin przed ukrzyżowaniem Jezusa. Część z nas wystawiła dramat pasyjny w trzech aktach: „Spójrz na mnie” autorstwa Ks. Grzegorza Głąba. Dzień zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu.

Drugi dzień upłyną pod znakiem historii, ale nie tylko. Po Eucharystii wyruszyliśmy do Kostomłotów, w których znajduje się jedyna na świecie katolicka parafia neounicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego z zabytkową drewnianą cerkwią pw. Św. Nikity. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak doszło do powstania parafii oraz jakich prześladowań doznali jej mieszkańcy. Z Kostomłotów pojechaliśmy do Pratulina. Tutaj usłyszeliśmy o 13 Błogosławionych Męczennikach – Unitach Podlaskich. Pokora, odwaga, dobro i modlitwa – tym, między innymi, się charakteryzowali. Dzień a tym samym czas rekolekcji zakończyliśmy u stóp Matki Bożej Kodeńskiej – Patronki jedności.

Miłym zaskoczeniem i chyba znakiem działania Ducha Świętego była zbieżność tematu homilii głoszonej przez Ks. Grzegorza z treściami, które usłyszeliśmy m.in. w Pratulinie. Mamy być sobą, czyli być dobrymi. Dla innych i dla siebie. Mamy mieć odwagę zrzucać maski, które tak często z różnych powodów i w różnych sytuacjach „zakładamy”. Mamy być dobrymi, bo jak mówią słowa Księgi Rodzaju: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył (…) A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.” Rdz 1, 27.31.

Bardzo dziękujemy Ks. Grzegorzowi i wszystkim opiekunom za wspólny wyjazd i czas nam poświęcony. Uczniowie klas siódmych.

Pod takim hasłem upłynęły uczniom klas siódmych rekolekcje. Na pytanie „Co to znaczy być sobą? ” było wiele odpowiedzi, jednak tę właściwą znajdujemy w Księdze Rodzaju: „A wszystko, co Bóg stworzył było dobre”. Między innymi takie słowa usłyszeli rekolektanci zarówno podczas homilii, jak i od przewodników miejsc, które odwiedzili.