Umiejętność zarządzania ryzykiem czyli co to znaczy być ubezpieczonym?

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, w ramach realizacji projektu ekonomicznego, przeprowadziła wywiad z Panią Marią Dorotą Szypułą – Ekspertem ds. Ubezpieczeń. Pani Maria to agent ubezpieczeniowy z długoletnim doświadczeniem, właścicielka firmy ubezpieczeniowej.

WYWIAD

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej: Co to właściwie jest ubezpieczenie?

Pani Maria Szypuła: Każdego dnia towarzyszy nam ryzyko związane z chorobą, wypadkiem, powodzią czy kradzieżą. Nie wiemy, czy takie zdarzenie nas spotka, ale warto się zabezpieczyć, gdyby faktycznie wystąpiło. Do tego służą właśnie ubezpieczenia.

DAEE: Kto nas może ubezpieczyć i jakie kwalifikacje są do tego potrzebne?
PMS: Ubezpieczyciel. To zwykle firma, która zajmuje się oceną ryzyka wystąpienia określonego zdarzenia (kradzieży czy choroby) i na podstawie dostępnych danych ustala wysokość składki ubezpieczeniowej. Firma ubezpieczeniowa to przeważnie Towarzystwo Ubezpieczeń np. T.U. PZU S.A. z bardzo dużym kapitałem zakładowym, które reprezentuje agent ubezpieczeniowy. Agent ubezpieczeniowy jest osobą, która ma odpowiednie kwalifikacje, wykształcenie minimum średnie, przechodzi szkolenia, zdaje egzamin i może reprezentować dane T.U.

DAEE: W jaki sposób można się ubezpieczyć?
PMS: Tylko na podstawie umowy ubezpieczenia – polisy ubezpieczeniowej. Agent ubezpieczeniowy w trakcie kontaktu z klientem dokonuje analizy potrzeb klienta oraz przeprowadza wstępną analizę ryzyka. Na tej podstawie przygotowuję ofertę ubezpieczenia i w imieniu T.U podpisuje z klientem umowę ubezpieczenia tzw. POLISĘ To ona gwarantuje, że w przypadku wystąpienia zdarzenia określonego w zawartej umowie ubezpieczyciel wypłaci nam ustaloną kwotę pieniędzy. Taka polisa zawiera informacje o sumie ubezpieczenia (to maksymalna kwota którą możemy otrzymać z ubezpieczenia), o częstotliwości opłacania składek i wyłączenia (czyli jakich przypadków nie dotyczy).

DAEE: Jak działają ubezpieczenia? Jak to możliwe, że płacimy małe składki, a uzyskujemy wysokie kwoty odszkodowania? Od czego zależy wysokość odszkodowania?
PMS: Składki ubezpieczeniowe płaci wielu ludzi, ale nie wszyscy korzystają z ubezpieczenia. Płacimy za ochronę w przypadku wystąpienia ryzyka, ale przecież nie zawsze takie ryzyko występuje. Wysokość odszkodowania zależy od zaistniałej sytuacji. Wypłata świadczenia powinna pokryć szkody, straty spowodowane przez tzw. nieprzewidziane zdarzenia losowe. Przy zawieraniu ubezpieczenia określane są maksymalne kwoty, które klient może otrzymać, tzw. sumy ubezpieczenia.

DAEE: Od czego można się ubezpieczyć?
PMS: Są różne rodzaje ubezpieczenia. Jedne dotyczą osób, są to ubezpieczenia na życie, od choroby, wypadku – są ubezpieczenia majątku i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, na przykład gdy nasze dziecko porysuje komuś samochód (są to ubezpieczenia dobrowolne). Chcesz, zawierasz polisę, płacisz składki, masz ochronę. Ale nie musisz tego robić. Jest tylko jeden wyjątek – ubezpieczenie OC samochodowe.
Są też ubezpieczenia obowiązkowe, na przykład ubezpieczenia społeczne. Każdy pracujący człowiek część swojej pensji musi przeznaczyć na składki, emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową. Po osiągnięciu wieku emerytalnego możemy przejść na emeryturę, i wówczas zamiast pensji będziemy otrzymywać świadczenie pieniężne – tak zwaną emeryturę. Gdy trwale zachorujemy, z tych środków otrzymamy rentę. Gdy zachorujemy na grypę, i nie możemy pracować przez krótki okres czasu, wówczas korzystamy z ubezpieczenia chorobowego. Można też skorzystać z ubezpieczenia wypadkowego – jeśli wystąpi choroba zawodowa lub wypadek przy pracy.

DAEE: Dlaczego ubezpieczenia emerytalne są obowiązkowe? Może lepiej byłoby, gdyby każdy sam odkładał pieniądze na przyszłość?
PMS: Gdyby każdy człowiek był obowiązkowy, i potrafił odkładać pieniądze na przyszłość bez pokusy ich wcześniejszego wykorzystania, to tak, każdy mógłby sam odkładać pieniądze. Ale tak naprawdę, bardzo niewiele jest takich osób. Zdecydowana większość nie zdołałaby odłożyć na przyszłość wystarczającej kwoty pieniędzy. I co wówczas? Pozostaliby bez pieniędzy albo byliby zmuszeni pracować aż do końca życia. Dlatego ubezpieczenia emerytalne muszą być obowiązkowe dla wszystkich pracujących Polaków.

DAEE: Z jakimi trudnościami spotyka się Pani w swojej pracy?
PMS: Najtrudniejszym elementem pracy agenta ubezpieczeniowego jest dokonanie analizy potrzeb klienta. Pojawia się wiele trudnych tematów, na które należy zwrócić klientom uwagę, np. prawdopodobieństwo wystąpienia takich sytuacji jak śmierć bliskiej osoby, wypadek, poważna choroba. Oczywiście są to sytuacje losowe, nieprzewidywalne, nieplanowane, ale bardzo komplikują życie, jeżeli nie mamy wsparcia finansowego pochodzącego na przykład z polisy ubezpieczeniowej.

DAEE: Czym powinna charakteryzować się dobra firma ubezpieczeniowa?
PMS: Dobra firma ubezpieczeniowa sprawnie wypłaca świadczenia swoim klientom! Ważne jest również stosowanie przez firmy jasnych, przejrzystych i przede wszystkim uczciwych zasad w obsłudze klienta.

DAEE: Serdecznie dziękujemy za wywiad.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej