Matematyka – nie bez powodu uznawana za królową nauk, towarzyszy nam praktycznie
w każdej dziedzinie życia, a bez niej nie da się funkcjonować. Uczymy się jej od najmłodszych lat, a doskonalimy przez całe życie.

Dzień Matematyki świętujemy 12 marca. W roku 2022 przypada on w sobotę, dlatego uczniowie klas 1-3 świętowali ten dzień w poniedziałek. Został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki.

Samo święto zostało zapoczątkowane w 2007 roku przez organizację „World Education Games”. Biorą w nim udział uczniowie z 98 krajów na całym świecie. Nasi uczniowie również czynnie zaangażowali się w ten dzień. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego dnia!

Uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią s. Lidią bawili się tangramem matematycznym.
Poniedziałkowe przedpołudnie w klasie 1b minęło pod hasłem Dnia Matematyki. Przeróżne aktywności miały pokazać uczniom, że matematyka jest wszędzie wokół nas, jest przyjemna i daje radość. Wszystko zaczęło się już na informatyce, gdzie na stronie matematyczne zoo uczniowie doskonalili umiejętność dodawania i odejmowania. W klasie rozwiązywali kalendarzowe zagadki, przy okazji dowiedzieliśmy się, w jakim miesiącu mamy najwięcej klasowych solenizantów. Wszystko zakończyliśmy wstępem do zrozumienia systemu dziesiętnego, gdzie przeliczaliśmy patyczki i po 10 wiązaliśmy w grupy. Dzięki temu zobaczyliśmy ile to jest 100, 200 a nawet 1000. Dzień Matematyki był świetną okazją do dobrej zabawy oraz utrwalania zdobytej wiedzy i umiejętności.

Uczniowie klasy 2a Dzień Matematyki rozpoczęli od plastycznego akcentu: kolorowej notatki w zeszycie, następnie przenieśli się do sali informatycznej by stanąć do „potworkowego pojedynku” w grze matematycznej, która doskonaliła umiejętność dodawania i odejmowania. W klasie każdy mógł wziąć udział w grach i zabawach matematycznych, które pokazały uczniom, że matematyka jest fajna! Zwieńczeniem wspólnego świętowania było zdjęcie z balonami-cyframi!
Uczniowie klasy 2b zagrali w bingo matematyczne.

Uczniowie z klasy 3a zagrali w zespołowe bingo. Na planszy stu liczb, która znajduje się na niebieskim korytarzu przy pomocy kolorowych pasków oznaczyli kwadrat 3 na 3. Osoba prowadząca grę rzucała czterema kostkami z liczbami od 1 do 10. Gracze podzieleni na zespoły mogli wylosowane liczby dodawać, odejmować, mnożyć lub dzielić wszystko po to, aby otrzymać w wyniku liczbę w polu swojego kwadratu. Zespół, który jako pierwszy ustawił pionki na wszystkich polach swojego kwadratu – wołał BINGO, co kończyło rozgrywkę. Dzięki tej grze uczniowie nie tylko rozwijali zaradność arytmetyczną i refleks,
ale także umiejętność współpracy i organizacji pracy.
Uczniowie klasy 3b zostali podzieleni jest na grupy pięciosobowe. Każda grupa otrzymała packi na muchy, obrus foliowy z zapisanymi wynikami, narysowanymi muchami i kopertę
z działaniami. Następnie jedna osoba wyjmuje kartę z działaniami z koperty i pokazuje graczom. Wygrywa ten zespół, którego członek szybciej „pacnie” wynik obliczenia.
Gdy koperta jest pusta, gracze zamieniają się miejscami. Tym razem inna osoba pokazuje karty z działaniami, dzieci w grupach też zamieniają się miejscami. Następnie uczniowie zagrali w Bingo matematyczne.

Na angielskim uczniowie klas pierwszych zajmowali się dodawaniem po angielsku w zakresie 10. Drugoklasiści doskonalili dodawanie i odejmowanie. Trzecioklasiści zaś dodawanie, odejmowanie i mnożenie do 100. Odbywało się to w formie zabawy oraz oglądania brytyjskich filmików Numberblocks.
Tego dnia każda aktywność nawiązywała do matematyki!