Na dzisiejszych zajęciach Projektornii zapachniało świętami, a wszystko za sprawą wspólnego przygotowania kutii – trochę zapomnianej obecnie potrawy świątecznej. Dawniej kutia często gościła na wigilijnych stołach na Lubelszczyźnie. Symbolizowała dostatek dla wszystkich domowników.
Jej przygotowanie według przepisu pewnej babci sprawiło dzisiaj uczestnikom Projektornii nieoczekiwanie wiele frajdy. Podzieleni na zespoły z energią przystąpiliśmy do pracy. Był zespół łupaczy orzechów, zespół rodzynkowy, miodowy, pszeniczny. Nie zabrakło grupy zajmującej się mieszaniem, nakrywaniem stołu. Wszyscy chętnie porządkowali swoje miejsca pracy, aby na koniec usiąść razem przy jednym stole. Ktoś mógłby powiedzieć, że to nic szczególnego. Ot poprostu wykonywanie zwykłych czynności kulinarnych. Jednak było w tym wszystkim coś niezwykłego i trudnego do opisania. Degustacja kutii przyniosła nam wiele spontanicznej radości. Klimat grupy, jaki dziś zapanował na zajęciach, widoczna współpraca wszystkich… To trzeba poprostu przeżyć.
A tych, którzy chcieliby przygotować kutię, zapraszamy po sprawdzony przepis! Projektornia rekomenduje kutię na święta i na każdy czas spędzony razem. Nie zapomnijcie dodać szczypty uśmiechu i odrobiny dobrej zabawy;) Polecamy!