Kolejny miesiąc pracy i zabawy w świetlicy mamy już za sobą. Jak zwykle dużo się działo. Za sprawą multimediów, na zajęciach tematycznych, przenieśliśmy się w fascynujący a zarazem niebezpieczny świat dinozaurów. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi, dlaczego tak potężne i silne zwierzęta tak po prostu wyginęły. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czy byłoby możliwe życie człowieka wspólnie z dinozaurami na jednej planecie? Jednak mimo wielu tez przedstawionych przez naszych ekspertów z klas I-III nie doszliśmy do porozumienia. To znak, że do tematu jeszcze powrócimy w przyszłości.

Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych, rozmawialiśmy o tym, jak przeżywamy w naszych rodzinach najważniejsze święta katolickie. Przypomnieliśmy sobie zwyczaje świąteczne oraz tradycje pisania pisanek, święcenia pokarmów i oblewania się wodą podczas śmigusa na Lubelszczyźnie i w innych regionach naszego kraju.

Tradycją w naszej szkole stały się kiermasze przedświąteczne, dlatego razem z uczniami podczas różnych zajęć przygotowywaliśmy ozdoby i dekoracje wielkanocne na kiermasz.

Zaraz po świętach naszą świetlicę odwiedziła Siostra misjonarka z Tanzanii ze zgromadzenia Białych Sióstr Afryki. Siostra Afrida przybliżyła nam swój kraj opowiadając o zwyczajach i życiu codziennym tamtejszych ludzi. Siostra przedstawiła nam nieco trudną sytuację dzieci uczęszczających do afrykańskiej szkoły i pragnących pobierania nauki. Uświadomiła mam, jak ważną rolę odgrywają misjonarze i misjonarki oraz jak ważna jest modlitwa w ich intencji.

W każdy czwartek w naszej świetlicy odbywają się zajęcia z cyklu „Dobrego zachowania, dobrego wychowania”. W miesiącu kwietniu po raz pierwszy na zajęciach pojawiła się „żabka” (w skrócie nazywana przez dzieci), a dokładniej zajęcia z cyklu „Uważność i spokój żabki”. Celem tych zajęć jest ćwiczenie osiągnięcia spokoju, lepszej koncentracji, zrozumienia i łagodności. Dzieci uczą się jak ćwiczyć swoją uważność, jak uspokoić gonitwę myśli oraz jak wychwycić i zaakceptować swoje emocje. Uczniowie doskonalą bycie uprzejmym i miłym dla siebie i innych. Zajęcia z żabką mają już swoich fanów.

W tym miesiącu nie mogło zabraknąć dobrej książki, a czytaliśmy takie pozycje jak: Mali bohaterowie” E. Gawryluka, „Pięcioro dzieci i coś” E. Nesbita, „Mamy niepodległość!” G. Bąkiewicza oraz książki z cyklu „Ale historia…”.

Podczas zajęć bajkowo-filmowych relaksowaliśmy się przy filmach: „Dżungla”, „Jak wytresować smoka?” i „Przyjaciele na całe życie.”

W czasie wolnym dzieci bardzo chętnie grały w gry planszowe, budowały z klocków drewnianych, rysowały i czytały czasopisma. Gdy aura sprzyjała chłopcy rozgrywali pierwsze mecze piłki nożnej na boisku szkolnym a dziewczynki prezentowały swoje umiejętności akrobatyczne ćwicząc gwiazdy, szpagaty, przewroty i fikołki w małpim gaju. W tym miesiącu pojawiła się nowa dyscyplina sportowa mianowicie skoki w dal.