Serdecznie gratulujemy Krzysiowi Czerwińskiemu z kl. 5b zajęcia II miejsca w IX Edycji  Wojewódzkiego Konkursu „Ocalić od zapomnienia… Mój bohater Państwa Podziemnego w latach 1939-1956”.

Krzyś startował w kategorii literackiej konkursu. Opisał dzieje swojego pradziadka ppor. Franciszka Drozda, pseudonim „Dąb”, który był żołnierzem w oddziale kpt. Zdzisława Brońskiego pseudonim „Uskok”. Partyzanci z okręgu lubelskiego, tworzyli jeden z najbardziej prężnie działających okręgów w całym kraju. Krzyś sięgnął do korzeni swojej rodziny czerpiąc informacje z  żywej pamięci jej członków. Nasz laureat bardzo trafnie podsumował to w zakończeniu swojej pracy:

„Cieszę się, że mogłem opisać historię mojego rodzinnego bohatera. Dziękuję mojej babci i mamie za przekazanie informacji, które tutaj przedstawiłem [..]. Nie wszyscy są znani i wymieniani w historycznych opracowaniach, a bez tych cichych bohaterów, których czasami udaje nam się przywołać z pamięci bliskich, nie byłoby wolnej Polski. Chwała i Cześć Bohaterom”.

Gratulujemy zaangażowania, wiedzy i kreatywności!