Po kwietniu, który przeplatał nam na zmianę zimę i lato, nastał wreszcie ciepły i słoneczny maj. Po powrocie z długiego weekendu skupiliśmy się w świetlicy na temacie ogrodnictwa i sadownictwa. Poznawaliśmy różne rodzaje ogrodów i sadów, uczyliśmy się nowych nazw roślin a także wzbogacaliśmy swoją wiedzę wycieczkami do klasztornego ogrodu. Kolejny tydzień przyniósł wielką niespodziankę – pierwszy raz w tym roku szkolnym każda klasa realizowała swój wybrany temat tygodnia. Wszystko zaczęło się od burzy mózgów, podczas której przedstawiciele klas musieli wybrać jeden, najważniejszy dla nich temat. A to wcale nie było łatwe! Potem przez cały tydzień powstawały plakaty, rysunki i inne formy, które miały przybliżyć pozostałym uczniom wybrane zagadnienia, a przy okazji zdobiły świetlicową gazetkę. Były one bardzo zróżnicowane! Sport, przyroda, gry komputerowe, filmy – to tylko niektóre z nich. W tym tygodniu uczyliśmy się również pracy w grupie i zasad demokratycznego głosowania nad pomysłami. Trzeci tydzień poświęcony był skarbom ziemi. Dzieci wykazały się dobrą znajomością tego zagadnienia – nie tylko potrafiły wymienić skarby, jakie ukryte są w podziemnej Polsce ale też świetne opisywały legendy z nimi związane. Architektura i sztuka wypełniły świetlicę w bardzo krótkim dla nas tygodniu z długim weekendem. Poznawaliśmy najniezwyklejsze domy na świecie, style w architekturze czy życie wielkich artystów, jak na przykład Leonardo da Vinci. Oprócz teorii było też dużo czasu na praktykę jak na przykład projektowanie swojego wymarzonego budynku. Ostatnie dwa dni maja wprowadziły nas w temat parków krajobrazowych. Już wiemy co je charakteryzuje i gdzie się takie miejsca znajdują w Polsce. Więcej informacji zdobędziemy w czerwcu i na pewno Was o nich poinformujemy!
W maju nie obyło się również bez pomysłowych prac plastycznych – świetlicowe gazetki opanowały kolorowe kwiaty, motyle, biedronki i pszczoły, każdy mógł stworzyć swój własny obraz wykorzystując jedynie trzy podstawowe kolory farb, stworzyć kolaż czy też ułożyć niezwykłą mozaikę z czarno-białych elementów. Naturalnie jedne zajęcia poświęciliśmy także na rysowanie portretów naszych rodziców. Bawiliśmy się technikami, wykorzystywaliśmy różne materiały i realizowaliśmy spontaniczne pomysły jak chociażby malowanie rękami. Efekty naszych działań artystycznych na bieżąco można zobaczyć na szkolnym korytarzu i w samej świetlicy.
Sprzyjająca pogoda pozwoliła nam spędzać każde popołudnie na dworze. Nie zostawialiśmy już nikogo w świetlicy, wszyscy zażywaliśmy wiosennego powietrza. Ulubioną zabawą chłopców była gra w piłkę nożną, dziewczynki zazwyczaj spędzały ten czas grając w siatkówkę czy rozmawiając na poważne kobiece tematy podczas małych pikników. Nie zabrakło także chwil spędzonych w małpim gaju czy spokojnego odpoczynku na wygrzanej słońcem trawie.