W ciągu ostatniego tygodnia uczniowie klas pierwszych odebrali Wyprawki Czytelnicze ze szkolnej biblioteki. Stało się to za sprawą Instytutu Książki, który rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. W tym roku została ona przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zadania, a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

W Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści otrzymali książkę „Pierwsze abecadło”, które jest analogią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zostały one napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Oprócz książki znalazła się tam również broszura pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury  i dziedzictwa narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.