Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu rozpowszechnienia książek dla dzieci oraz wspierania czytania dla najmłodszych. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia i rozsyła do wszystkich krajów świata plakat z mottem i list do czytelników.
W tym roku gospodarzem dnia jest Irlandia, plakat projektowała Niamh Sharkey, a autorką „Listu do dzieci całego świata” jest Siobhan Parkinson.
Fragment listu: (…) Wyobraźnia pisarza wiąże słowa, nadaje kształt pojęciom, składa dźwięki i kształty, i charaktery, i wydarzenia w historię, a historia składa się z niczego innego jak ze słów, batalionu słów maszerujących przez stronice. Następnie przychodzi czytelnik i strony ożywia. Słowa pozostają na stronie, ale w głowie czytelnika nabierają kształtów i historia zaczyna się dziać właśnie tam, tak jak uprzednio w głowie pisarza. Dlatego czytelnik jest równie ważny jak pisarz. Każda jedna historia ma jednego pisarza, ale istnieją miliony czytelników, tych którzy mówią w jego języku lub używają języków obcych, na które książka została przetłumaczona. Bez pisarza książka nigdy by się nie narodziła, ale bez czytelników nie ożyłaby. Każdy czytelnik ma coś wspólnego z drugim odbiorcą tej samej opowieści. Osobno i wspólnie odtwarzają historię w swojej wyobraźni, ten akt jest zarówno prywatny, jak i publiczny, indywidualny i wspólny, osobisty i międzynarodowy. To jest coś, co człowiek robi najlepiej… Czytajcie!.
W naszej szkolnej bibliotece tego dnia dzieci mogły zapoznać się z twórczością Hansa Christiana Andersena i posłuchać pięknych baśni, które mają uniwersalną, ponadczasową wartość: przez zaczarowany świat kwiatów i zwierząt, wróżek, dobrych i złych duchów ukazują ludzkie charaktery i problemy.