Dla każdego z nas słowa „babcia” i „dziadek” znaczą coś innego, dla jednych dziadkowie kojarzą się z wakacjami na wsi i najlepszym ciastem na świecie, dla innych są wspomnieniem dalekich podróży i niesamowitych przygód. Dziadkowie to bardzo ważne postaci w życiu dzieci. Autorzy książek od lat poświęcają tej tematyce wiele miejsca w swojej twórczości.
Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami, i czytania najlepiej z babcią i dziadkiem.
„Babcia na jabłoni”
Andi bohater książki bardzo marzył by mieć jak inne dzieci babcię, do tego stopnia, że sam ją sobie wymyślił. Z babcią chłopiec prowadzi autobus, pływa żaglowcami, łapie dzikie konie, chodzi do wesołego miasteczka, planuje wyprawę do Indii. Wymyślona babcia ma szalone pomysły, ale jest też bardzo mądra i dowcipna.  Pewnego dnia do domu obok wprowadza się starsza pani – pani Finn. Chłopiec pomaga jej w codziennym funkcjonowaniu – pracach w domu oraz w zakupach. Ta znajomość zabiera Andiemu coraz więcej czasu – do tego stopnia, że brakuje mu go zwariowane zabawy z babcią na jabłoni. Andi wyznaje sąsiadce, że tak bardzo chce mieć babcię, dlatego sobie ją wyobraził. Pani Finn również wyznaje, że wyobraża sobie swoje wnuki, które mieszkają daleko od niej – w Kanadzie.
„Sklep z babciami”
Wojtek kończy trzecia klasę i marzy o wspaniałych wakacjach. Niestety zapracowani rodzice nie mieli czasu zaplanować wakacyjnych wyjazdów i trzeba je spędzić w mieście.
Przypadkowo trafia do sklepiku prowadzonego przez trzy starsze panie i od tej pory jego nudne życie nabiera barw.
„Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy”
Czy znacie przygody Adama Cisowskiego – czyli szatana z siódmej klasy z powieści Kornela Makuszyńskiego. W powieści Konrada T. Lewandowskiego prawnuk Adama i jego imiennik rzuca wyzwanie groźnej korporacji. Czekają ich niebezpieczne wyprawy do ogromnego budynku z wieloma, czasem zapomnianymi piętrami oraz walka, równie niebezpieczna, w sieci. W chwilach kryzysu zwraca się z prośbą do swojego pradziadka, a ten niezrażony wszelkimi niebezpieczeństwami rusza z pomocą. Dzięki wsparciu, cała operacja ma szczęśliwe zakończenie.
„Czarownica piętro niżej”
Majka wcale nie chce jechać do ciabci – czyli ciotecznej praprapraprababci, która mieszka w Szczecinie w starej kamienicy z małym, czarno-białym telewizorem. Zapowiadają się najnudniejsze wakacje w życiu Mai. Tymczasem przed dziewczynką wielka przygoda i odkrywanie rodzinnej tajemnicy. Ciabcia jest tu opiekunką i przewodniczką, która w odpowiedniej chwili wskaże drogę czy wyciągnie z tarapatów.
„Niezłe ziółko”
Tematyka babć i dziadków niestety nierozerwalnie łączy się z odchodzeniem. Piękna i potrzebna obecność dziadków w życiu wnuków to czasem także ich brak, czas odejścia, a tym samym konieczności zmierzenia z pustką, jaką po sobie zostawiają. Eryk – bohater książki „Niezłe ziółko” miał w babci niezwykłe oparcie. Wniosła do jego życia zapach ziół oraz niezwykle bogatą wiedzę o faunie i florze. Dzięki jej mądrym radom mógł uczyć się jak pokonać własne lęki. Po jej śmierci Eryk (ale także jego rodzice) muszę radzić sobie sami. Jednak mądrość babci pomaga im również kiedy jej nie ma.
„8+2 i Promenada Babci”
Piąty tom uwielbianej przez dzieci serii o przygodach najliczniejszej i najsympatyczniejszej książkowej rodziny.
Wiosna przynosi mamie, tacie, babci i ośmiorgu dzieciom wiele zmian. W lesie pojawiają się tajemniczy mężczyźni z trójnogami i celownikami. Wkrótce potem rusza budowa drogi, a las, który dzieci znały jak własną kieszeń, nagle zaczyna je zaskakiwać. Kiedy po raz pierwszy wyprowadzają krowę na polanę, zwierzę znika. Zostają po nim tylko wiszący na gałęzi dzwonek oraz ślady kopyt i butów…
„Dziadek na huśtawce”
Nie każdy ma dziadka. Witek jako jedyny wśród swoich kolegów dziadka nie miał – do chwili, gdy zaprzyjaźnił się z panem Teofilem. Wtedy okazało się, że takiego dziadka jak Witek nie ma nikt!
Pogodna i dowcipna książka o niezwykłej przyjaźni!
„Dziadek Franek”
Antek ma 7 lat. Mieszka w bloku z rodzicami i siostrą. Ma też ukochanego dziadka, Frania, który mieszka za miastem w drewnianym domu. Któregoś dnia okazuje się, że dziadek jest chory i musi przejść operację. Rodzina krok po kroku towarzyszy mu w chorobie i odchodzeniu z tego świata. Historia dziadka Franka to ciepła, mądra i refleksyjna opowieść o relacjach rodzinnych, o potrzebie szczerej rozmowy nawet na najtrudniejsze tematy, o tym, jak wspólnie z dziećmi dzielić radości życia i jego smutki. Pokazuje, że przemijanie i spotkanie ze śmiercią są wpisane w ludzkie życie, że to nie temat tabu, przed którym należałoby chronić dzieci. Do przeczytania zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, będzie szczególnie pomocna rodzinom z małymi dziećmi, doświadczającym bólu rozstania z bliską osobą.
„Przyszywany dziadek”
Dziadek to najlepszy prezent, jaki Grześ dostaje na ósme urodziny. Co z tego, że przyszywany? Jak się ma dziadka, nie trzeba w wakacje siedzieć samemu w domu. Można pobawić się w sufitologię, ruszyć w pogoń za zbiegłym wielbłądem i zdobyć medal na wystawie psów. No i… łatwiej poradzić sobie z różnymi problemami.
„Babcia, my i gangsterzy”
Zabawna książka dla starszych czytelników.
Jeżeli chcesz poprawić sobie humor to koniecznie przeczytaj historię o zabawnych przygodach sympatycznych bliźniaków, ich babci, mamy i cioci.