Tradycyjnie, miesiąc październik rozpoczęliśmy szukając oznak jesieni w ogrodach, lasach, sadach i na polach. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami zmian zachodzących w przyrodzie. Mimo, że za oknem często dominowały szaruga i deszcz to prace plastyczne rozjaśniały naszą świetlicę pejzażami złotej polskiej jesieni.
W drugim tygodniu całą świetlicę ogarnęła sportowa gorączka. Mówiliśmy nie tylko o tym, czym jest sport, ale również co oznacza pokonywać własne słabości by zdobywać medale. Okazuje się, że wciąż największym idolem naszych świetlicowych kibiców jest Robert Lewandowski. Chłopcy bardzo ciekawie przedstawili sylwetkę tego wybitnego sportowca, zwracając głównie uwagę na to, jakim jest człowiekiem a potem piłkarzem. Z ogromnym wzruszeniem uczniowie klasy III opowiadali jak Robert Lewandowski spełnił marzenie ciężko chorego chłopca.
Po emocjach sportowych przyszedł czas na motoryzację. Sięgnęliśmy do narodzin pierwszego automobilu oraz przeanalizowaliśmy historię samochodu marki Mercedes i jak z dużym zapałem młodzi konstruktorzy budowali coraz to nowsze modele samochodów. Znowu bardziej mogli się wykazać chłopcy niż dziewczynki.
Gdy emocje sportowo – motoryzacyjne już opadły, poznawaliśmy życiorysy różnych świętych. Uczennice klas II i III dzieliły się wiedzą na tematy św. Urszuli, św. Anieli Medici, św. Kingi, św. Agnieszki, św. Klary i innych świętych kobiet, stawiając je sobie za wzór do naśladowania. Uczniowie pisali własne recepty na to jak zostać świętymi. Gazetka ścienna została uzupełniona portretami świętych. Tematyką świętych zakończyliśmy miesiąc październik. Ostatniego dnia miesiąca rozmawialiśmy o przemijaniu i wieczności. Przeanalizowaliśmy jak święto Wszystkich Świętych obchodzone jest w innych krajach i czy to faktycznie jest święto Wszystkich Świętych?
W październiku, oprócz zajęć tematycznych, uczniowie mieli również czas wolny dla siebie. Grali w gry planszowe, rysowali, czytali czy budowali konstrukcje z różnych klocków. Oczywiście był również czas na naukę własną, a w czasie ładnej pogody, zabawy na boisku szkolnym i w małpim gaju. W miesiącu październiku w świetlicy miało miejsce bardzo ważnie wydarzenie dla uczniów klas I. Pierwszoklasiści zostali uroczyście włączeni w poczet świetliczków przechodząc uroczyste pasowanie na świetliczaka.