Czym zajmuje się filatelistyka? Co kolekcjonuje filatelista? Jakie akcesoria, oprócz tytułowej lupy, są mu jeszcze potrzebne i do czego? Co mogą przedstawiać znaczki i karty pocztowe? Odpowiedzi na te pytania znają już uczniowie, którzy 9 stycznia 2018 r. brali udział w zajęciach w świetlicy dla klas 1-3. Wszystko za sprawą naszego gościa – filatelisty, Pani Anny Frymus, dla której dziecięce hobby, przerodziło się w pracę zawodową. Pani Ania obecnie jest Regionalnym Koordynatorem ds. Filatelistyki Poczty Polskiej. Przyniosła na zajęcia część swojej kolekcji. Opowiedziała też o tym, jak dawniej wyglądała droga listu od nadawcy do adresata i jaką rolę pełnił w niej pocztylion.
Z lupami w rękach, niczym detektywi, mogliśmy podziwiać imponującą różnorodność tematyki znaczków. Znaczek to taki mały obraz – dzieło sztuki, przedstawiające świat. Zbierane pieczołowicie latami, porządkowane w klaserach z niezwykłą dbałością, cieszą oko następnych pokoleń. Jest coś magicznego w oglądaniu znaczków. Czas zatrzymuje się na chwilę, a lupa przenosi nas w świat, przedstawiony na małym skrawku papieru. Każdy najmniejszy szczegół staje się ważny. A każdy klaser otwiera drzwi do innego świata. Ale filatelistyka to nie tylko kolekcjonowanie znaczków. Obejmuje też zbieranie kartek pocztowych, okolicznościowych datowników i kopert. Możliwe jest nawet zaprojektowanie i wydanie swojego znaczka okolicznościowego, nawet takiego z własnym wizerunkiem.
Bardzo dziękujemy Pani Ani za wizytę i bardzo ciekawe zajęcia. Być może w niektórych z nas obudzi się chęć praktykowania hobby, jakim jest filatelistyka lub projektowania znaczków i kart pocztowych. Zachęcamy!