Dzisiejszy dzień eksperta w świetlicy klas 1-3 poświęcony był pszczelarstwu. Zajęcia przygotowane przez Olafa Krzaka z klasy 3a bardzo zainteresowały uczestników. Najpierw nasz dzisiejszy ekpert zaprezentował strój przelarski oraz narzędzia, którymi posługuje się pszczelarz. Wiemy już, jak ważna jest rola podkurzacza, który odymiając pszczoły, odwraca ich uwagę od samego pszczelarza. Sam strój na początku chroni przed bolesnymi ukąszeniami pszczół, jednak później staje się zbyteczny. Z czasem pszczelarz zdobywa zaufanie pszczół, które przekonują się, że nie zrobi im krzywdy, wręcz przeciwnie, dba o nie. Nie muszą więc bronić się i nie żądlą swojego gospodarza.
Po prezentacji przyszła kolej na sporą porcję wiedzy o rodzajach miodów i innych produktach wytwarzanych przez te pożyteczne owady. Uczestnicy dzisiejszych zajęć już wiedzą, jakie właściwości lecznicze ma propolis i co można zrobić z wosku pszczelego. Omówione zostały nawet etapy pozyskiwania miodu wraz z potrzebnymi narzędziami i urządzeniami. Poznaliśmy skład pszczelej rodziny, a także inne owady, które zapylają rośliny. Nasz prowadzący przedstawił też zagrożenia, na jakie narażone są pszczoły. Nikt nie spodziewał się jednak tego, co Olaf przygotował na zakończenie zajęć.
Był to quiz sprawdzający informacje, które udało się zapamiętać, połączony z zadaniem sprawnościowym. Polegało ono na złożeniu ramki, w której pszczoły tworzą swoje cele na miód. Podczas wykonywania tego wyzwania okazało się, że nie szybkość jest tu ważna, a dokładność. Zwycięzcy zostali obdarowani niespodziankami przygotowanymi przez naszego prowadzącego.
Bardzo dziękujemy Olafowi za przygotowanie tak ciekawych zajęć i przyniesienie profesjonalnych pomocy związanych z tematem.