Wielki Post rozpoczynamy w naszej szkole rekolekcjami. Jest to czas wyjątkowy. Zajęcia zorganizowane w szkole wyglądają zupełnie inaczej niż w codziennym planie lekcji (klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8).
W tym roku rekolekcje są prowadzone przez Lubelską Szkołę Nowej Ewangelizacji MIRIAM.
Wszystkie zajęcia odbywają się w nieco odmienny sposób w trzech grupach wiekowych. Ksiądz, który głosi Słowo Boże to ks. Krzysztof Krzaczek. Centralną treścią rekolekcyjnego przesłania było dzisiaj to, że każdy z nas jest ukochany przez Boga i posłany do ludzi jako prorok. Prorokiem jest ten, kto przekazuje innym miłość otrzymaną od Boga przez dobre słowa i dobre życie.
Goście ze wspólnoty ewangelizacyjnej czyli Kasia, Gosia, Dominika, Emilka, Karolina i Michał przygotowali scenkę, która mówiła o tym, że Bóg stwarza nas jako bardzo dobre arcydzieło i wyposaża w różne talenty. Zły duch walczy o to, żebyśmy nie rozwijali w sobie dobra otrzymanego przez Boga, jednak Jezus zwyciężył szatana, dlatego przyjaźń z Jezusem jest gwarantem naszego rozwoju. Przesłanie scenki było ubogacone świadectwem i wspólnym śpiewem.
Ponadto każda klasa pracowała pod kierunkiem nauczycieli. Młodsze klasy podjęły refleksję nad tym co to znaczy, że jestem prorokiem i wykonywały plakaty dobrego proroka korzystającego z „super-mocy” danych przez Boga (np. wiary, miłości, darów Ducha Świętego). Uczniowie starszych klas pracowały na podstawie fragmentu Rdz 1,27: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę„.
Wszystkie zajęcia rekolekcyjne były poprzedzone Eucharystią w kościele parafialnym, która miała szczególny charakter, ponieważ zawierała obrzęd posypania głów popiołem.
Tak minął nam pierwszy z trzech dni rekolekcji szkolnych, którym towarzyszy obraz Pana Jezusa namalowany przez nauczycielkę plastyki w naszej szkole, p. Joannę Frydrych – Staszczak, za który bardzo dziękujemy!