Uczniowie koła biologicznego mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych warsztatach  na terenie pracowni cytogenetycznej poprowadzonych przez doktora genetyki.

Nasi uczniowie mogli zapoznać się z najnowszymi sposobami pracy w laboratorium badań genetycznych hematologiczno – onkologicznych.

Pan doktor dołożył wszelkich starań, aby opowiedzieć i pokazać nam jakie działania są prowadzone na terenie Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Uczniowie zapoznali się z najnowszymi osiągnięciami nauki w zakresie diagnostyki chorób nowotworowych i chorób o podłożu genetycznym. Pod mikroskopem mogli obejrzeć chromosomy  człowieka, oglądali także urządzenia, w których izoluje się ludzkie DNA i RNA.

Po tym warsztacie wiemy już, że zmutowane DNA niekoniecznie musi prowadzić do powstania choroby. Wiemy już także, że posiadanie tak szczegółowej wiedzy jest wykorzystywane, by zmniejszyć ryzyko zachorowania lub wykrycia nowotworu gdy jest on jeszcze całkowicie uleczalny.

Pan doktor zachęcał naszych uczniów do studiowania tej dziedziny nauki, jako bardzo potrzebnej choć trudnej i pełnej wyzwań. Dziękujemy za tak fachowe podejście do warsztatów.