19 i 22 czerwca 2015 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty chemiczne.
Podczas zajęć uczniowie klas V – VI dowiedzieli się, co to jest odczyn roztworu i poznali jego znaczenie w naszym codziennym życiu. Podczas pracy w grupach badali pH substancji, z którymi spotykają się na co dzień: wody, pepsi, soku jabłkowego, octu, mydła, proszku do prania i sody oczyszczonej. Uczniowie sprawdzali odczyny za pomocą dwóch wskaźników: papierka lakmusowego i wywaru z czerwonej kapusty. Na podstawie wykonanych doświadczeń samodzielnie wyciągali wnioski i grupowali badane substancje na te o charakterze kwaśnym, obojętnym lub zasadowym.
Uczniowie klas IV podczas zajęć przekonali się, że sól to nie tylko ta krystaliczna substancja, którą używamy na co dzień w kuchni. Sole to cała grupa związków chemicznych, dzięki którym m.in. fajerwerki mają różne barwy, rośliny lepiej rosną, a nasze ubrania są czyste i miękkie po upraniu. Zadaniem uczniów było samodzielne przygotowanie barwnych i aromatycznych soli kąpielowych.
Odkrywanie poprzez eksperymentowanie daje wiele radości – o tym przekonali się wszyscy młodzi badacze, którzy mieli dziś możliwość poznania kolorowego świata chemii. Warsztaty naukowe dla naszych wychowanków prowadziła firma Genimus.pl.