Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem ruszyły również zajęcia w świetlicy szkolnej. Ukazała się ona dzieciom w zupełnie innej odsłonie. W tym roku szkolnym uczniowie zawitali do nowo przygotowanych sal, a każda z nich dedykowana jest dla osobnej grupy wiekowej. Dla starszych uczniów było to sporym pozytywnym zaskoczeniem!

Wrześniowy czas to przede wszystkim zapoznanie dzieci z dziennym planem dnia w świetlicy i dostosowaniem go do potrzeb i możliwości dzieci. Poznały sposoby spędzania tam wolnego czasu, gry, sprzęty, zabawki oraz zasady bezpiecznego korzystania z nich.

Swoją przygodę ze świetlicą jak co roku rozpoczęli uczniowie klas pierwszych, dla których życie świetlicy było czymś zupełnie nowym. Szybko jednak okazało się, że można tu wspaniale spędzać czas, wspólnie bawiąc się i ucząc. W tym czasie skupiliśmy się na tematyce związanej z koleżeństwem, kulturą osobistą oraz na integracji. Prowadzone zabawy pozwoliły nam lepiej poznać się, zrozumieć, jak również nawiązać pierwsze szkolne przyjaźnie. Dzieci wspólnie ustaliły zasady świetlicowe, dzięki którym stworzyliśmy atmosferę opartą na życzliwości i koleżeństwie.

We wrześniu ważnym wydarzeniem było rozpoczęcie naszego projektu edukacyjnego „Emocja”, w ramach którego obchodziliśmy w świetlicy Dzień Kropki. Podjęte działania miały na celu wzbudzić u dzieci kreatywność, pomysłowość oraz zachęcić do tworzenia. Na naszych zajęciach poznaliśmy historię dziewczynki o imieniu Vatshi, która dzięki malutkiej kropce uwierzyła w swoje możliwości. Udało nam się stworzyć galerię kropkowych prac i podzielić się z innymi swoimi własnymi talentami. Stworzyliśmy wspólnie „kącik emocji” a w nim słoik złości, radości i spokoju, które cieszą się wśród dzieci wielkim zainteresowaniem.

W tym miesiącu pogoda sprzyjała codziennemu wychodzeniu na szkolny teren rekreacyjny. Nasi uczniowie mieli okazję wspaniale spędzić czas na boisku szkolnym i placu zabaw. Przebywając dużo na świeżym powietrzu rozwijaliśmy naszą sprawność fizyczną, koordynację ruchową, a odpowiednia dawka ruchu wpływała pozytywnie na naszą pamięć i koncentrację.

Wszystkim świetliczakom, dobrze znane są już ich prawa i obowiązki.Wiedzą jak wygląda plan pobytu w świetlicy, co robimy podczas swobodnych koleżeńskich zabaw, a co w czasie zajęć tematycznych z nauczycielami. Mamy nadzieję, że wszyscy korzystający ze świetlicy uczniowie będą o tych zasadach pamiętać i stosować je w praktyce.

Wrzesień miną nam bardzo intensywnie, ale wiemy, że wszystko dopiero przed nami a kolejne miesiące z pewnością przyniosą następne ciekawe wydarzenia!