Uczniowie klas 8 uczestniczyli dziś w konferencji ekonomicznej „Oszczędź sobie na przyszłość” organizowanej przez:
  • Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie
  • Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie
Spotkanie odbyło się wg harmonogramu:
  1. Spotkajmy się na UMCS – prezentacja uczelni
  2. Systemy emerytalne na świecie – dr hab. Teresa Bednarczyk, prof. UMCS
  3. Polski system emerytalny – Piotr Waszak, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Lublinie
  4. Oszczędzanie i inwestowanie długoterminowe – dr Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie

Podczas konferencji uczniowie dowiedzieli się, co to znaczy system emerytalny i poznali systemy funkcjonujące na świecie. Pewnym zaskoczeniem okazała się informacja, że nie we wszystkich krajach takie systemy funkcjonują, w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, Azji czy Afryki takich systemów nie ma, ludzie muszą pracować do końca życia albo pozostają na utrzymaniu rodziny. Te systemy, które istnieją, są bardzo zróżnicowane (np. emerytury związane z wynagrodzeniem lub emerytura obywatelska). Młodzież poznała także takie pojęcia jak: emerytura (jako świadczenie pieniężne), wiek emerytalny, kryteria emerytalne.
Kolejna część spotkania została poświęcona funkcjonowaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kto może korzystać z ZUS, kto ustala, w jaki sposób ZUS wydaje środki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czym jest składka ZUS, jakie zadania wykonuje ZUS wobec świadczeniobiorców – nasi  uczniowie poznali odpowiedzi na wszystkie te pytania. Dowiedzieli się także, że w Polsce funkcjonują także inne systemy emerytalne oprócz ZUS: dla rolników (KRUS), służb mundurowych, żołnierzy czy sędziów i prokuratorów.
Ostatnia część spotkania dotyczyła oszczędzania i inwestowania. Uczniowie poznali czasowy, finansowy, makroekonomiczny i behawioralny wymiar oszczędzania. Dowiedzieli się, że istnieją 3 typologie oszczędzania: resztowe (najłatwiejsze), kontraktowe (np. umowa z funduszem inwestycyjnym) i dobrowolne (świadome i trudne). Czy Polacy są skłonni do oszczędzania? W jakim celu oszczędzają? Co ich motywuje do oszczędzania? Czy chętnie i w co inwestują? Na wszystkie te pytania, na podstawie wyników przeprowadzonych badań, odpowiadała dr Ilona Skibińska-Fabrowska.

Każde takie spotkanie sprawia, że nasi uczniowie stają się bardziej świadomi ekonomicznie, a ich wiedza w tym zakresie poszerza się. I o to nam chodzi!
Serdecznie dziękujemy Organizatorom za przygotowanie wspaniałej konferencji!