W tym miejscu dowiesz się, co to takiego wolontariat, jak realizowany jest w naszej szkole i… co zrobić aby zostać Wolontariuszem:)
„Celem Wolontariatu jest rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności. Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, życia kulturalnego i środowiska naturalnego” – tak z grubsza brzmi definicja wolontariatu.
Co to oznacza i w jaki sposób My jako Szkoła Sióstr Urszulanek UR w Lublinie wpisujemy się w to przesłanie? Przede wszystkim chętni uczniowie – wolontariusze, angażują się w różne inicjatywy na rzecz szkoły i szkolnej społeczności, ale także w różne akcje pomocowe i przedsięwzięcia charytatywne o zasięgu regionalnym czy ogólnopolskim. Każdy może odnaleźć tu zadanie dla siebie, pokazać, w czym jest dobry albo zwyczajnie sprawdzić się w różnych rolach, a przy okazji pomóc innym. Wasze pomocne ręce i kreatywne umysły przydadzą się podczas prowadzonych w szkole kiermaszów czy pikników, ale także w trakcie zbiórek żywności dla ubogich czy pakowaniu darów ramach akcji tj. „Szlachetna paczka”.
Wolontariuszem może zostać każdy uczeń naszej szkoły z klas od 4-8. Wystarczy zgłosić się do koordynatora i wyrazić chęć pomocy w jednej z akcji, o których będziemy informować Was na terenie szkoły jak i za pośrednictwem FB. Szczegółowe przepisy dot. wolontariatu oraz zasady przyznawania punktów dostępne są w Statucie Szkoły pod adresem https://urszulanki.lublin.eu/wp-content/uploads/2022/09/29.09.2022-jednolity.pdf par. 43. Każde działanie w ramach wolontariatu musi zostać potwierdzone przez nauczyciela koordynującego akcję. Podpisy zbieracie w tabelce (załącznik).
Jeśli zatem czujesz w sobie nieodpartą chęć pomocy innym, ale nie wiesz gdzie, jak, kiedy i komu możesz pomóc, zapraszamy Cię do wolontariatu szkolnego. Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 września (wtorek) podczas przerwy obiadowej (spotykamy się przed salą gimnastyczną).
Czekamy na Was!
Monika Pąsiek i Agnieszka Młodzikowska-Wołosz