Wolontariat

W tym miejscu dowiesz się, co to takiego wolontariat, jak realizowany jest w naszej szkole i… co zrobić aby zostać Wolontariuszem:)
„Celem Wolontariatu jest rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności. Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, życia kulturalnego i środowiska naturalnego” – tak z grubsza brzmi definicja wolontariatu.

Co to oznacza i w jaki sposób My jako Szkoła Sióstr Urszulanek UR w Lublinie wpisujemy się w to przesłanie? Przede wszystkim chętni uczniowie – wolontariusze, angażują się w różne inicjatywy na rzecz szkoły i szkolnej społeczności, ale także w różne akcje pomocowe i przedsięwzięcia charytatywne o zasięgu regionalnym czy ogólnopolskim. Każdy może odnaleźć tu zadanie dla siebie, pokazać, w czym jest dobry albo zwyczajnie sprawdzić się w różnych rolach, a przy okazji pomóc innym. Wasze pomocne ręce i kreatywne umysły przydadzą się podczas prowadzonych w szkole kiermaszów czy pikników, ale także w trakcie zbiórek żywności dla ubogich czy pakowaniu darów ramach akcji tj. „Szlachetna paczka”.
Wolontariuszem może zostać każdy uczeń naszej szkoły z klas od 4-8. Wystarczy zgłosić się do koordynatora i wyrazić chęć pomocy w jednej z akcji, o których będziemy informować Was na terenie szkoły jak i za pośrednictwem FB. Szczegółowe przepisy dot. wolontariatu oraz zasady przyznawania punktów dostępne są w Statucie Szkoły pod adresem https://urszulanki.lublin.eu/wp-content/uploads/2022/09/29.09.2022-jednolity.pdf par. 43. Każde działanie w ramach wolontariatu musi zostać potwierdzone przez nauczyciela koordynującego akcję. Podpisy zbieracie w tabelce (załącznik).
Jeśli zatem czujesz w sobie nieodpartą chęć pomocy innym, ale nie wiesz gdzie, jak, kiedy i komu możesz pomóc, zapraszamy Cię do wolontariatu szkolnego. Pierwsze spotkanie odbędzie się  26 września (wtorek) podczas przerwy obiadowej (spotykamy się przed salą gimnastyczną).

Tabelka działań wolontariusza

Czekamy na Was!

Monika Pąsiek i Agnieszka Młodzikowska-Wołosz