Światowy Dzień Sybiraka
17 września obchodzimy kolejną, już 82 rocznicę sowieckiego ataku na Polskę. Miesiąc wrzesień w polskim kalendarzu historycznym naznaczony jest wybuchem II wojny światowej. 1 września nasz zachodni sąsiad, którym była III Rzesza, bez wypowiedzenia wojny zaatakował nas z lądu, powietrza i od strony morza. Cały miesiąc trwała polska obrona, która do historii przeszła jako kampania wrześniowa. 17 września w identyczny sposób, zaatakował  nas ZSRS. Był to „cios w plecy” wymierzony w naród, który walczył i się bronił.

Zajęcie ziem polskich przez dwóch okupantów było efektem układu zawartego w sierpniu 1939 r. między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Sowieckim. Do historii przeszedł jako „pakt Ribbentrop – Mołotow”, a jego konsekwencje określane bywają mianem „czwartego rozbioru Polski”. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń.

Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Wielu z Sybiraków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Wielu pozostałych przy życiu nie wróciło do Ojczyzny – zachowali oni jednak Polskę i polskość w sercach. Ci, którym dane było wrócić, powrócili do Polski innej niż ta, którą opuszczali. Przez lata sowieckiej dominacji w czasach powojennych pamięć o ich cierpieniach, o wywózkach, o życiu w łagrach, była zakazana albo ściśle reglamentowana.

Dopiero po odzyskaniu przez Polskę suwerenności możliwe było upamiętnienie polskich ofiar i męczeństwa doznanego z rąk funkcjonariuszy państwa sowieckiego. Data 17 września stała się symbolem krzywd doznanych z rąk wschodniego sąsiada – w tym cierpień zesłańców.

Klasa 6b w imieniu wszystkich uczniów naszej Szkoły, upamiętniła to dziś wydarzenie, składając kwiaty pod Pomnikiem Matki Sybiraczki przy Centrum Kultury w Lublinie oraz modląc się wspólnie za pomordowanych na Wschodzie oraz za Ojczyznę. Zachęcamy do zapoznania się z krótkim materiałem przybliżającym tematykę 17 września i masowych deportacji na Sybir.