Dziś kolejny Dzień SERVIAM, a to oznacza, że zapoznamy się z trochę innym „tłumaczeniem” trzeciego z błogosławieństw: „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”.
Cisza uczy szacunku dla każdego słowa. Mówi o tym historia greckiego myśliciela Sokratesa.
Pewnego dnia przybiegł do niego znajomy i zadyszany zaczął opowiadać:
– Słuchaj Sokratesie, muszę ci coś opowiedzieć. Twój przyjaciel…
– Poczekaj – przerwał mędrzec – przesiałeś to, co chcesz powiedzieć przez trzy sita?
– Trzy sita? – zdziwił się sprawozdawca.
– Tak mój przyjacielu, trzy sita. Pierwsze sito, to prawda. Jesteś pewien, że wszystko, co chcesz mi powiedzieć jest zgodne z prawdą?
– No nie wiem, opowiedział mi to…
– Oczywiście, ale z pewnością przesiałeś to przez drugie sito, którym jest dobro. Czy to, co chcesz mi powiedzieć, jeżeli nie jest prawdziwe, jest przynajmniej dobre?
– Przeciwnie…
– To w takim razie – przerwał filozof – użyjmy trzeciego sita i zapytajmy: Czy to, co chcesz mi powiedzieć, jest konieczne?
– Konieczne? Chyba nie…
– A więc – uśmiechnął się Sokrates – jeżeli to, co chcesz mi powiedzieć, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani konieczne, to nie obciążaj tym ani siebie, ani mnie…
Patronem tego błogosławieństwa jest dla nas Rafał Kalinowski. Współzesłańcy syberyjscy dali o nim świadectwo, jako o człowieku niezwykłej łagodności i pogodzie ducha, a przede wszystkim o niezwykłej skromności. Nie wynosił się nad innych swym wykształceniem ani stopniem wojskowym. Okazywał innym wielką cierpliwość, pocieszał, zachęcał do modlitwy. Później, gdy odczytał w sobie powołanie zakonne, wybrał zakon karmelitów bosych, w którym jedną z najbardziej cenionych cnót jest skromność. Swoją definicję „cichości” podał w znanym powiedzeniu:
„Dobrzy ludzie są podobni do czystego powietrza: oddycha się nim, chociaż się go nie widzi”.
Zadanie na dziś:
Jeśli starczy Ci odwagi, spróbuj dziś powstrzymać się od wszelkich komentarzy, naśmiewania się i krytykowania wypowiedzi lub zachowania koleżanek i kolegów. Postaraj się swoją postawą budować dziś wokół siebie dobro i w ten sposób zachęcać innych do tego samego.