klasa 3a

Dzisiejsza aura zachęciła uczniów klasy 1b do oddania się białym szaleństwom na śniegu. W ogrodzie sióstr pojawiła się liczna rodzina bałwanków, powstały rozmaite twierdze obronne, chroniące przed atakiem białych kul i inne ciekawe budowle. Dzieciaki z ogromną radością bawiły się białym puchem dając upust swojej wyobraźni i kreatywności. Żal tylko było wracać do szkoły na lekcje. Miejmy nadzieję, że w kolejne dni warunki atmosferyczne będą sprzyjały dziecięcym zabawom na śniegu.

Nieco bardziej badawczo do sprawy śniegu podeszli uczniowie z klasy 3a.
Zaczęli się zastanawiać  nad tym, czym jest śnieg, dlaczego jest biały, dlaczego raz się lepi a raz nie. Podtrzymując dziecięcą ciekawość oraz fakt, iż materiał badawczy jest dość nietrwały, postanowiliśmy zbadać właściwości śniegu i lodu. Wspólnie ułożyliśmy dwa pytania badawcze: Co jest cięższe – śnieg czy woda? Dlaczego? oraz Co przyspiesza topnienie lodu? Uzupełnieniem naszych doświadczeń było wykonanie termometru z butelki, do której nalaliśmy zabarwioną wodę, włożyliśmy słomkę i całość szczelnie zatkaliśmy plasteliną. Okazało się, że ciecz w słomce zaczęła wzrastać, kiedy butelkę włożyliśmy do gorącej wody i maleć, kiedy znalazła się na dworze w śniegu. Pozwoliło nam to zrozumieć zasadę działania termometru.
Po tak wytężonej pracy przyszedł czas na zasłużony odpoczynek, oczywiście ze śniegiem w roli głównej.

W galerii prezentujemy śnieżne kule, kuleczki, bałwanki i bałwany … w wykonaniu naszych uczniów – także podczas pobytu w świetlicy szkolnej.