W przeddzień jednego z najważniejszych świąt narodowych – odzyskania przez Polskę niepodległości, cała szkoła uroczyście i z godnością uczciła pamięć o wydarzeniach sprzed 103 lat.

W obchody wprowadził nas występ uczniów klasy 3b, którzy pod przewodnictwem pani Luizy Krupińskiej przygotowali przedstawienie dla klas 1-3, będące pięknym upamiętnieniem wydarzeń z 1918 roku. Uczniowie pani Luizy, przenieśli nas w czasie, dając popis swoich umiejętności aktorskich. Następnie w poetycką podróż po Polsce i jej trudnej historii zabrali nas uczniowie klasy 8a oraz niezastąpiony chór szkolny prowadzony przez panią Annę Kapicę-Świstak. Pieśni patriotyczne oraz poezja największych polskich pisarzy, były prawdziwą ucztą dla serca i ucha. Żeby dopełnić świętowania, cała społeczność szkolna
o godzinie 11:11, zebrała się na boisku szkolnym, by uroczyście odśpiewać Hymn Polski oraz odmówić modlitwę w intencji poległych bohaterów narodowych. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przygotowanie tego dnia i zaangażowanie.

A teraz kilka słów o święcie…

Data 11 listopada jest datą umowną, przyjętą jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 roku. Nawiązuje ona do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie, do Polski zaś w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w roku 1989. Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja. To dzień ustawowo wolny od pracy.