Minął kolejny miesiąc w naszej szkolnej świetlicy. Październik rozpoczęliśmy od tematów jesiennych. Mieliśmy okazję obserwować czym charakteryzuje się ta pora roku. Zajęcia tematyczne wprowadzały nas w jej uroki, pozwalały jeszcze głębiej odkrywać piękno złotej polskiej jesieni. Dlaczego liście spadają? Czemu słońce tak szybko zachodzi? – te i inne pytania znalazły odpowiedź na naszych zajęciach. Poznaliśmy również różne rodzaje drzew, które rosną w naszych lasach: buki, dęby, olchy i inne gatunki. Dzieci wykazały się swoją wiedzą i dobrą znajomością tematu.
Nie obca im była również nauka o zwierzętach morskich i lądowych. Filmy, które oglądały były pomocą w szerszym odkrywaniu tego tematu. Połowa października należała do pierwszoklasistów. Po uroczystym pasowaniu zostali oni prawdziwymi świetliczakami. Już wiedzą jak układać gry, gdzie mają swoje miejsce czasopisma i książki. Przy codziennym wyjściu na szkolny plac zabaw ładnie potrafią ustawiać plecaki. Chętnie grają w piłkę ze swoimi starszymi kolegami. Jedni wybierali grę w siatkówkę, inni zabawę w berka.
Ostatni tydzień października minął nam na odkrywaniu. Przenieśliśmy się w świat nauki i techniki. Szliśmy za wielkimi odkryciami naszych naukowców i noblistów. Ich wynalazki uświadomiły nam, ile dobrego i pożytecznego wnieśli oni w nasze codzienne życie. Dziś świeci nam żarówka, mamy telefon i telewizor, działa komputer.
W każdym dniu nasi uczniowie mogli odrabiać lekcje czy uczestniczyć w dodatkowych zajęciach proponowanych przez wychowawców świetlicy. Każda środa była czasem czytania książki. Mogliśmy odkrywać, jak ważne są to zajęcia i jak bardzo nas ubogacają. Zmienna i deszczowa pogoda towarzyszyła nam w październikowe dni, mimo to nasi uczniowie mieli tyle samo energii i pomysłów co latem.