Uczniowie klas VII i VIII na dzisiejszych zajęciach koła fizyko-chemicznego przygotowali rzecz niecodzienną – ciecz nieniutonowską. W swoim doświadczeniu wykorzystali zwykłą mąkę ziemniaczaną i wodę oraz barwniki spożywcze.

Na czym polega magia badanej substancji? Otóż kiedy energicznie uderzamy w powierzchnię tej cieczy stawia ona opór, ugina się jak twarda guma (można odbić od niej piłeczkę!). Jeśli jednak potraktujemy ją delikatnie np. palcem to zanurzy się on w niej jak w wodzie. Z mieszaniny tej możemy lepić kule jak z gliny, pod warunkiem, że robimy to dynamicznie. Jeśli jednak taką kulę położymy na dłoni natychmiast… rozpływa się.

Jak to możliwe? Ciecz nienewtonowska to ciecz, której cząsteczki tworzą sztywną strukturę pod wpływem gwałtownie pojawiającej się siły. Jednak, gdy ta siła przestaje działać lub pojawia się działająca przez dłuższy czas siła o stałej wartości, struktura cząsteczek rozluźnia się i zaczyna przypominać zwykłą ciecz.

Ciecze nieniutonowskie pochłaniają energię uderzenia – wciąż trwają badania naukowe nad wykorzystaniem takich substancji do produkcji kamizelek kuloodpornych, nagolenników piłkarskich czy kasków. Uczniowie – liczymy na Was! : )