Mundury zamiast mundurków? Dziś, w naszej szkole pojawiły się zuchy, wilczki, harcerze i harcerki. Czyżby zamiast lekcji w murach szkolnych miała odbyć się zbiórka harcerska? Powód, dla którego niektórzy uczniowie założyli dziś do szkoły mundury wyjaśniamy poniżej.
Do naszej szkoły uczęszczają uczniowie należący do różnych organizacji harcerskich – do Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz do Skautów Europy (FSE). Łączy nas osoba założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony założycielki żeńskiej części skautingu, Olave Baden-Powell. Oboje przyszli na świat 22 lutego ona w 1889, on w 1857 roku. Właśnie dlatego co roku 22 lutego we wszystkich organizacjach harcerskich i skautowych obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. (fragment artykułu z Gazetki Urszulańskiej przygotowanego przez Dominikę Lipską). To dzień, w którym w szczególny sposób uświadamiamy sobie, że skauting to Ewangelia w praktyce, a bycie harcerką czy harcerzem to wyzwanie, zobowiązanie i… przywilej. Dziś, poprzez mundur harcerski chcemy dać temu wyraz.
Co takiego sprawia, że mimo zmieniającego się kontekstu społecznego i kulturowego młodzi ludzie nadal wybierają harcerstwo? Poniższe słowa niosą odpowiedź.
Jeżeli mnie zapytasz, dlaczego zostałam harcerką, to ci powiem, że nie mogło być inaczej. Pozyskały mnie ich oczy jasne i mocny uścisk dłoni. Lojalność, prostota ich wzajemnych stosunków, sposób ich życia i miłość przyrody. Miłość do ludzi, silniejsza niż miłość własna i niesienie pomocy innym w miarę możliwości, dzień po dniu… (Księga Jaszczurki)