Grupa dzieci, uczęszczających na tutoring, pod opieką p. Anny Surmacz wybrała się do Egzotarium w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Jest to pierwsze i jedyne jak dotąd w Polsce schronisko dla zwierząt egzotycznych, w którym mieści się też centrum rehabilitacji gadów i płazów oraz ośrodek edukacyjny.
Zwierzęta egzotyczne i bezdomność? – ktoś może zapytać. Niestety z powodu ludzkiej nieodpowiedzialności, lekkomyślności i braku wyobraźni, nawet egzotyczne zwierzęta takie jak: żółwie żółtolice, pytony tygrysie, legwany, pająki, a nawet skorpiony i inne, których nie sposób wymienić, mogą podzielić los wielu bezdomnych psów i kotów. To z nimi najczęściej kojarzy nam się schronisko – azyl dla bezdomnych, skrzywdzonych, chorych lub po prostu porzuconych zwierząt. Dziś przekonaliśmy się, że niestety znajdują się tam też zwierzęta egzotyczne.
Odwiedziny schroniska to ważna lekcja. Wśród uczestników wizyty byli tacy, którzy interesują się zwierzętami. Były też osoby, które mają w domu psa, kota czy chomika i tym bardziej poruszyło ich to, co zobaczyli. Dzięki naszej tutoringowej wyprawie poznaliśmy też człowieka, który połączył swoje zainteresowania z pracą zawodową. Dziękujemy Panu Bartkowi Gorzkowskiemu – człowiekowi o niezwykłej pasji, wiedzy i empatii, który był naszym przewodnikiem po Egzotarium.