W dniach 27-29 maja 2015 r. klasa 4a udała się wraz z opiekunami by odkrywać skarby Gór Świętokrzyskich oraz wspólnie przeżyć wielką przygodę. Wycieczkę rozpoczęli w strugach deszczu, które towarzyszyły im również podczas zwiedzania Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”. Nikogo jednak taka pogoda nie zrażała. To właśnie w Krzemionkach dowiedzieli się, że skarbem ukrytym w ziemi świętokrzyskiej jest krzemień pasiasty – już około 8 tysięcy lat temu używany do wytwarzania narzędzi (tj. noży, sierpów, ostrzy siekier), współcześnie zachwycający swoim pięknem i wykorzystywany w jubilerstwie.
Następnego dnia uczniowie wraz z opiekunami mogli podziwiać piękno różnych minerałów i kryształów podczas zajęć w Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Dowiedzieli się m.in. czym kamień ozdobny różni się od szlachetnego. W czwartkowe przedpołudnie, w Jaskini Raj podziwiali piękno kalcytowej szaty naciekowej, która jest unikatowa na skalę światową! Po takiej lekcji przyrody uczniowie na pewno doskonale zapamiętają czym są stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, perły jaskiniowe czy „pola ryżowe”. W Centrum Neandertalczyka dowiedzieli się natomiast jak wyglądało życie człowieka w epoce lodowcowej. Ciekawostka: ponoć badania dowodzą, iż neandertalczycy właściwie nie wyginęli, gdyż ludzi współczesnych łączy z nimi pewien stopień pokrewieństwa.
Popołudnia dzieci spędzały bardzo aktywnie, na wspólnych grach i zabawach na świeżym powietrzu. Raz po raz słychać było krzyk „goooool!”. Przyznać trzeba, że grono amatorów piłki nożnej było niemałe. Okazało się też, że dziewczęta z klasy 4a nierzadko dorównują chłopcom umiejętnościami i zapałem. Podobne emocje towarzyszyły graczom tenisa stołowego. Zainspirowani zwiedzanymi miejscami uczniowie założyli też osadę, w której mieszkało Plemię Drzewnych Tik-Taków.
O brzuchy i podniebienia uczestników wycieczki skutecznie dbały panie kucharki z Domu Rekolekcyjnego „Wieczernik”, w którym gościli. Ku radości i zaskoczeniu opiekunów uczniowie chętnie sięgali po dokładki podczas obiadu.
Ostatniego dnia klasa 4a zwiedzała Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz Bazylikę na Świętym Krzyżu. Czy wiecie, że niegdyś na Łysej Górze czczono pogańskie bóstwa? Od niemal tysiąca lat jest ona miejscem, w którym oddaje się cześć Relikwiom Drzewa Krzyża Świętego, od których wzięło nazwę m.in. pasmo gór czy województwo. Po pokonaniu wielu schodów prowadzących na wieżę widokową amatorzy pięknych widoków modli podziwiać piękno okolicznych pól, łąk, wiosek i lasów. W drodze powrotnej odwiedzili także Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie poza zwiedzaniem brali udział w warsztatach z lepienia z masy porcelanowej.
Radośni i zadowoleni pomimo zmęczenia, uczestnicy wycieczki wrócili do Lublina. Wiele wskazuje na to, że już nie mogą się doczekać kolejnej wspólnej przygody!
Dziękujemy p. Wioletcie Toruń za czas i trud włożony w zorganizowanie tej wycieczki, oraz opiekunom: p. Oldze Tołwińskiej i p. Michałowi Łuczakowi za serce włożone w opiekę nad dziećmi.